Svečano obilježeno stotinu godina škole u Donjoj Batini

U zlatarskom naselju Donjoj Batini proslavljena je jučer 100. obljetnica mjesne škole koja danas djeluje u sklopu OŠ Ante Kovačića Zlatar. Svečanosti u povodu proslave stotinu godina batinske škole nazočili su, uz učenike, njihove roditelje, sadašnje i prijašnje učitelje te ravnatelje susjednih škola, i predstavnici županijskih institucija na čelu s krapinsko-zagorskom županicom gđom Sonjom Borovčak, predsjednikom Županijske skupštine Krapinsko-zagorske županije gosp. Višeslavom Ćukom i potpredsjednikom Skupštine gosp. Stankom Majdakom.

Uime Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta prigodnoj se svečanosti odazvao gosp. Ivan Licitar. Grad Zlatar predstavljao je predsjednik Gradskog vijeća gosp. Josip Pavlinić. Srdačnu dobrodošlicu svima nazočnima zaželjela je ravnateljica zlatarske osnovne škole gđa Rajna Borovčak. U svom je pozdravnom govoru iznijela ukratko povijest batinske škole te podsjetila na prvog učitelja Dragana Žigmana. S velikim se poštovanjem prisjetila poimence svih učiteljica i učitelja koji su tijekom stoljeća postojanja batinske škole poučavali tamošnju djecu. Ravnateljica Borovčak istaknula je da je škola na Batini, uza svoju odgojno-obrazovnu ulogu, bila oduvijek i središte kulturnih aktivnosti toga kraja. Škola je uvijek imala podršku mještana. Volja za učenjem, poučavanjem i opstankom škole u selu ostala je do danas, naglasila je gđa Borovčak, zahvalivši pritom stanovnicima Batine na marljivu radu i podršci u svakoj prigodi.

Stotinu godina od otvorenja batinske škole, dakle od godine 1912., do danas je obnovljena zgrada (fasada i krovište), okoliš, unutrašnjost prostorija (učionice, blagovaonica, kuhinja), uveden je plin, voda, telefon te nabavljena nova školska oprema i tako od propadanja sačuvana školska zgrada za nove generacije. Sve to uspjelo je zalaganjem marljivih stanovnika Batine, prijašnjih učenika, vrijednih učitelja, učiteljica, Grada Zlatara, Hrvatske narodne banke, županijskih i državnih ustanova, Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta te uza svesrdnu pomoć Krapinsko-zagorske županije s prijašnjim županom gosp. dr. sc. Sinišom Hajdašem Dončićem te sadašnjom županicom gđom Sonjom Borovčak. Svoj nadahnuti govor ravnateljica Borovčak završila je riječima: “To smo sve napravili za dijete. Jer, dijete je, naprosto, blistavo čudo koje primamo na dlan i nastojimo ga sačuvati, oplemeniti te kroz odgoj i obrazovanje postojano usmjeriti u vrtlog života.” Potom su se skupu obratili županijski čelnici i predstavnik Grada Zlatara te čestitali nazočnima stotu obljetnicu škole, odavši priznanje svima koji su na ikoji način pridonijeli boljitku batinske škole, posebice sadašnjoj ravnateljici gđi Rajni Borovčak.

Uslijedio je bogat kulturno-umjetnički program u kojem su nastupili školski zbor, recitatori, mali folkloraši te dramska i tamburaška skupina. Svojim su izvedbama pobudili neskriveno oduševljenje prisutnih koji su gromoglasnim pljeskom ispratili svaku njihovu točku.

Nakon svečane priredbe upriličena je u prostorijama škole promocija knjige “100 godina škole u Donjoj Batini”, koja je tiskana u spomen na obljetnicu prvog stoljeća batinske škole. Knjigu, čiji je glavni urednik gosp. Denis Vincek, knjižničar u zlatarskoj osnovnoj školi, predstavili su njezini suautori gđa Đurđa Kostanjevečki, voditeljica Područne škole Donje Batine, tamošnja učiteljica gđa Ana Marija Korpar i poznati Batinac gosp. Stanko Majdak.

Ulomke iz obljetničke monografije, u kojoj je prigodnim tekstovima i slikovnim materijalima dokumentirano stoljeće rada batinske škole, čitali su polaznici te škole. Prezentaciju knjige glazbeno su popratili članovi tamburaške skupine. Za ovu su prigodu učenici i njihove učiteljice uredili školske prostore, pretvorivši ih u spomenicu obrazovanja stotinu generacija učenika i brojnih učitelja. Posjetitelji su tako na priređenoj izložbi, uz neke tradicionalne uporabne predmete, mogli razgledati i različite školske dokumente, počam od prvih upisnika, dnevnika, imenika, Spomenice škole pa do mnoštva fotografija, kako onih požutjelih tako i onih u boji, na kojima su se neki mogli i prepoznati.

Poželimo da kroz batinsku školu prođu još mnogi naraštaji uspješnih i marljivih učenika te da ona u budućnosti doživi još mnogo ovako lijepih i spomena vrijednih obljetnica. Jer, kao što reče ravnateljica Borovčak: “Djeca su ukras ovoga svijeta i naši sutrašnji ili budući suci. Zato imaju pravo odrastati u najsunčanijim prostorima, najljepšim školama, uz najbolje učitelje…”

Ostale fotografije (75) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Marijan Posarić, prof.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 25. 10. 2012.