Popis prijavljenih škola u školskoj godini 2017./18.

Završnica projekta u školskoj godini 2017./18.

Popis prijavljenih škola u školskoj godini 2018./19.

Završnica projekta u školskoj godini 2018./19.

Popis prijavljenih škola u školskoj godini 2019./20.

Završnica projekta u školskoj godini 2019./20.

Popis prijavljenih škola u školskoj godini 2020./21.

Projekt za poticanje čitanja međunarodne razine Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige ide dalje. Deseti ciklus počinje u rujnu 2020. i završit će virtualnim susretom uoči Međunarodnog dana dječje knjige. Autor i voditelj projekta sve ove godine je stručni suradnik knjižničar mentor Denis Vincek, a nositelj je Osnovna škola Ante Kovačića iz Zlatara u kojoj je projekt i počeo. Prve godine sudjelovale su, uza zlatarsku školu, osnovne škole iz Belca, Lobora i Mača. Projekt se razvija, postaje nacionalni a potom dobiva i međunarodnu razinu, pa je tako u devetom ciklusu sudjelovalo 646 učenika iz 37 škola iz 13 hrvatskih županija, Grada Zagreba i Federacije BiH. U svakoj školi, u pravilu, uključuje se jedno odjeljenje i naglas se čita djelo koje ne smije biti obvezna lektira. Stručni suradnici knjižničari i razredni učitelji trude se sa što više kreativnih aktivnosti popratiti čitanje. Nakana je da nastavimo trend iz školske godine 2019./20. i da se multimedijom ožive te zaboravljene knjige. Kratkim filmom ili radijskim prilogom. Želja je da knjižničari kao informacijski stručnjaci u školama potaknu učenike da se koriste Web2.0 alatima koji su pogodni za takve kreativne uratke. Mentori ističu da je jedna od vrijednosti toga projekta u tome što on nema natjecateljski karakter - svi su pobjednici jer potičući čitanje razvijamo kod djece niz kompetencija dok se u razredima provodi projekt i priprema završno izlaganje. Prijave za sudjelovanje primaju se zaključno do 15. listopada.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja izdalo je 12. srpnja 2019. suglasnost i dalo potporu za provođenje projekta Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige. Dokument KLASA: 602-01/18-01/00896, URBROJ: 533-06-19-0004 potpisuje pomoćnica ministrice Lidija Kralj, prof. Dokument možete preuzeti ovdje.