Martinje u Martinščini

Dok ljudi našega kraja Dan sv. Martina obilježavaju u svojim kletima, učenici Područne škole Martinščina obilježili su u nedjelju, 13. studenoga, taj dan svečano, kako i priliči mjestu koje je po tom svecu dobilo ime.

Sve je počelo nastupom loborskih mažoretkinja u koje su uključeni i neki učenici naše škole. Uz pratnju limene glazbe, mažoretkinje su sve prisutne uvele u crkvu sv. Martina. Sveta misa počela je prigodnim programom gdje su učenici PŠ Martinščina recitirali pjesme koje su sami napisali. Sve je to upotpunio crkveni Zbor sv. Martina, u kojem pjevaju osim djece i njihovi roditelji.

Nakon mise, prisutne mještane i goste tradicionalno smo iznenadili košarama punim gibanica, štrukla, klipića i malenih suvenira – anđelčića. Učenici su u narodnim nošnjama veselo šetali među ljudima i nudili ih proizvodima iz košara. U školi je bio pripremljen švedski stol kako bi se svi sudionici svečanosti i gosti, među kojima i naša ravnateljica, gđa Rajna Borovčak, počastili i ugodno podružili.

Takvom lijepom druženju i održavanju tradicije nadamo se i sljedećih godina, a zahvaljujemo roditeljima koji su pripremom kolača i delicija iz košare pomogli u obilježavanju toga dana, zatim hvala OŠ Zlatar koja je ustupila školski prostor i, naravno, hvala nositelju cijele svečanosti - župniku Ivanu Mikecu.

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 15. 11. 2011.