Dodjela Nagrade "Denis Vincek"

Dodjela Nagrade „Denis Vincek“ održana je jučer po treći put u prepunom holu naše škole kao čin javnog priznanja najvećim ljubiteljima čitanja u Krapinsko-zagorskoj županiji, a s ciljem promicanja djelatnosti narodnih knjižnica i samog čitanja. Nagradu je dodijelilo Knjižničarsko društvo Krapinsko-zagorske županije, a ona se kao i proteklih godina sastojala u statui nastaloj prema idejnom rješenju logotipa spomenutog Društva, poklonu u knjigama te besplatnoj jednogodišnjoj članarini za najčitatelje u knjižnicama koje su ih odabrale. Cjelokupni program vodila je Katarina Špoljar. U uvodnim govorima okupljenima su se obratili: naš ravnatelj Marijan Posarić kao domaćin događaja, Jasenka Pleško, predsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva, Branka Tuđa Kanceljak, predsjednica Knjižničarskog društva Krapinsko-zagorske županije, Davor Žažar, voditelj projekta Najčitatelj Krapinsko-zagorske županije te Jasna Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije.

Nastavak pod opširnije.

Najčitatelji su ove godine stvorili vrlo zanimljive čitateljske i knjižnične priče, a za svaku bi se, prema riječima voditeljice Katarine Špoljar, mogao snimiti film. Tako je, primjerice, Josipa Vnuk, najčitateljica Gradske knjižnice Pregrada upravo u toj knjižnici upoznala budućeg supruga te je čak htjela da se prošlogodišnje vjenčanje održi u knjižnici. Kako se to nije moglo izvesti, mladenci su se barem fotografirali u knjižnici te su nakon toga direktno krenuli na vjenčanje. Miljenko Peretin, najčitatelj Gradske knjižnice Zlatar, prošle je godine posuđivao samo hrvatske autore te je tako postao vrstan poznavatelj starije i novije hrvatske književnosti. Sandra Vurušić, najčitateljica Općinske knjižnice Krapinske Toplice, osim što sama puno čita, rado preporučuje usluge spomenute knjižnice i pacijentima u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, gdje je zaposlena. Vrijedi istaknuti i najmlađe najčitatelje ove godine: Dora Drašković, učenica drugog razreda te najčitateljica Gradske knjižnice Krapina redovito posjećuje knjižnična događanja, radionice i predavanja te je prošle godine pročitala 114 knjiga. S druge strane, Lukas Čulig, dječak od 9 godina i najčitatelj Gradske knjižnice Oroslavlje, prošle je godine pročitao 47 knjiga, među kojima i dva kompletna serijala „Pet prijatelja“ i „Warrior Cats“ koji zajedno sadrže oko 5000 stranica!

Cjelokupni program su odličnim instrumentalnim izvedbama u pripremi učitelja Matije Vučkovića pratile učenice šestih razreda iz naše škole: Julija Šaka na violini, Leona Vujica na klarinetu i Elena Šrajbek na violončelu. Nakon primljenih nagrada te još pozdravnih govora svima se u ime najčitatelja trebao odabrati jedan kojeg oni među sobom odaberu. Kako se najčitatelji nisu mogli za to odlučiti, pred sve okupljene je hrabro iskoračila najmlađa Dora Drašković, a njezin pozdravni govor se sastojao od samo jedne jasne i glasne: „Hvala!“ Po završetku događaja svi okupljeni su se u vrlo dobrom raspoloženju okupili na domjenku u holu škole te time zaključili bogatu večer u kojoj se promicala i poticala svima omiljena aktivnost: čitanje.

U nastavku donosimo popis najčitatelja i ovogodišnjih osvajača Nagrade „Denis Vincek“: Josipa Vnuk, Gradska knjižnica Pregrada; Zdenka Balagović, Gradska knjižnica Ksavera Šandora Gjalskoga Zabok; Jadranka Kos, Gradska knjižnica i čitaonica „Antun Mihanović“ Klanjec; Miljenko Peretin, Gradska knjižnica Zlatar; Antonija Kruhak, Općinska knjižnica i čitaonica Marija Bistrica; Ivana Čehulić, Gradska knjižnica Bedekovčina; Dragica Crnogaj, Općinska knjižnica i čitaonica Sveti Križ Začertje; Biserka Mihelčić, Pučko otvoreno učilište Donja Stubica Knjižnica i čitaonica, Sandra Vurušić, Općinska knjižnica Krapinske Toplice; Božica Kralj, Općinska knjižnica Stubičke Toplice; Dora Drašković, Gradska knjižnica Krapina; Lukas Čulig, Gradska knjižnica Oroslavlje. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 27. 2. 2024.