Održana proljetna radionica Zabavno programiranje uz Micro:bit

Tijekom proljetnih praznika u našoj je školi održana radionica Zabavno programiranje uz Micro:bit koju su vodile učiteljice informatike Nina Posarić i Nikolina Hršak. Cilj je ovakvih radionica približiti suvremenu tehnologiju našim mlađim učenicima te im pružiti mogućnost razvijanja računalnih i tehnoloških vještina. Za one koji ne znaju, Micro:bit je mala pločica s mikrokontrolerom i mnoštvom senzora koja omogućava početak rada s programiranjem i logikom programiranja. Korištenjem micro:bit uređaja učenici mogu zajedno raditi na rješavanju svakodnevnih problema i odmah osjetiti prednosti vlastitog rada, što im daje osjećaj postignuća i ispunjava ih zadovoljstvom. Nastavak pod opširnije.

Učenici su pomoću mikro:bita učili o osnovama programiranja i na zabavan način upoznali osnove rada micro:bitova. Naučili su što je to micro:bit, od kojih dijelova se sastoji, kako komunicira s drugim micro:bitovima. Upoznali su MakeCode sučelje za programiranje i dijelove od kojih se sastoji.

Zajedno smo izradili nekoliko programa. Učenici su saznali kako se na micro:bitu osim teksta može prikazati sličica i broj.

Prvi program - Nasmiješi se!

Otkrili su čemu služe tipke (gumbići) na micro:bitu. Veselo su rješavali novi izazov s igrom gumbića.  Bez problema su se snašli te pokazali vještine baratanja suvremenom tehnologijom.

Na samome kraju radionice, učenici su se međusobno poigrali i zabavili. Njihov zadatak bio je osmisliti jednu lijepu poruku za učenika koji programira na susjednom računalu. Zatim zamijeniti micro:bit sa susjedom i na papirić zapisati poruku koji su otkrili.

Posebno nas veseli činjenica da su svi uspješno pratili i izvršavali programske primjere. Kako su djeca pozitivno reagirala i pokazala interes za zabavnim programiranjem, odlučile smo ponoviti radionicu. (Nikolina Hršak)

objavio: Nina Posarić   datum: 30. 4. 2022.