Naš školski knjižničar predstavio svoj znanstveni rad na Međunarodnoj konferenciji u Rumunjskoj

Na 4. međunarodnoj konferenciji Information Science and Information Literacy (Informacijska znanost i informacijska pismenost), koja je od 17. do 19. travnja održana na Sveučilištu "Lucian Blaga" u rumunjskom gradu Sibiu, sudjelovao je i naš školski knjižničar gosp. Denis Vincek.

Sudionici konferencije – njih tridesetak sa tri kontinenta – imali su prilike u tri sekcije predstaviti svoje znanstvene radove s područja informacijskih znanosti i knjižničarstva.

Naš je knjižničar sudjelovao u radu sekcije Informacijska pismenost i obrazovanje te je u svom uvodnom izlaganju pod nazivom Early teaching of information literacy through computers - a challenge for fourth-grade students and the school librarian (Rano poučavanje informacijske pismenosti putem računala – izazov za učenike četvrtog razreda i školskog knjižničara) predstavio model poučavanja informacijskoj pismenosti koji je proveo s učenicima četvrtih razreda naše škole.

U svojem je izlaganju istaknuo važnu ulogu školske knjižnice u poučavanju učenika traženju, samostalnom vrjednovanju, uporabi i prezentiranju pronađenih informacija. U današnjem je društvu, naglasio je gosp. Vincek, informacijska pismenost jedna od važnih sastavnica čovjekove pismenosti uopće. Ona uključuje razumijevanje i uporabu informacija ne samo iz klasičnih izvora znanja, kao što su časopisi, udžbenici, tiskane enciklopedije, nego i onih posredovanih suvremenom tehnologijom – poglavito računalima.

Jer, u današnjem dinamičnom informacijskom društvu uspješan može biti smo onaj tko je informacijski pismen. Stoga bi suvremena školska knjižnica trebala biti multimedijsko, informacijsko, čitalačko i kulturno središte svake škole. U stankama između predavanja naš je knjižničar izmijenio iskustva o radu s kolegama iz drugih zemalja.

Moto konferencije u Sibiu (ili Hermannstadtu) bio je "Information exists to be used" – informacija postoji da bi bila (is)korištena. Imajmo to na umu!

Marijan Posarić, prof.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 4. 2013.