Dan darovitih učenika obilježen brojnim školskim projektima

Ove smo godine u OŠ Ante Kovačića posebnu pažnju posvetili obilježavanju Dana darovitih učenika (21. 3.), koji se prema preporuci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta prvi put obilježavao u hrvatskim školama.

Uz osnovnu misao "Dajmo znanju krila" svaki je razred ponosno predstavio svoje kreativne i nadarene pojedince. Na satovima razrednih odjela, kao i na satovima mnogih drugih predmeta, uz razgovore o tome što je darovitost i kako ju razvijati, učenici su pokazivali svoja znanja, vještine i sposobnosti.

Bilo je tu različitih zanimljivih prikaza - od igranja kreativnih igara u kojima se razvija logičko razmišljanje, radionice na temu "To sam ja", preko literarnog izričaja, likovnog stvaralaštva, pjevanja, sviranja, glume i plesa pa sve do filmskog uratka kojime su nas učenici 8.a posebno iznenadili.

Psihologinja škole gđa Katarina Biondić i pedagoginja škole gđa Vlatka Prpić održale su u trećim razredima radionice "Poticanje kreativnog mišljenja" kojima su učenicima pokazale koliko je njihova mašta jedinstvena i koliko se razlikuju po svojoj kreativnosti. Nizom aktivnosti učenici su dokazivali da njihova kreativnost nema granica pa smo tako dobili zanimljive priče o tome kako je slon dobio surlu, koje sve životinje i imena krije riječ "slonić", koliko novih riječi možemo dobiti izmiješamo li slova svojih imena...

Prikazom nekoliko projekata predstavila se i skupina potencijalno darovitih učenika "Mali kreativci" koju vodi psihologinja naše škole gđa Katarina Biondić. U 4.a razredu prikazan je projekt "Zeppelin", a u 4.b i 5.b  "Nastanak svijeta". Učenici su s oduševljenjem pratili sve što su im "Mali kreativci" na zabavan i vrlo zanimljiv način prezentirali te su tako sat hrvatskog jezika, sat prirode i sat razrednog odjela dobili jedno sasvim novo "kreativno ruho". I što je najvažnije – tu nije kraj – "Mali kreativci" već pripremaju nova iznenađenja svojim prijateljima, a jedno od njih bit će i prezentacija o svemiru.

Područne škole Donja Batina i Martinščina također su obilježile Dan darovitih učenika. Tako je u PŠ Martinščini uz recitiranje, pjevanje i likovno stvaralaštvo, nekoliko učenika osmislilo i napisalo svoje igrokaze i prikazali su ih svima, dok su u PŠ Donjoj Batini učenici pokušali na zanimljive načine otkriti kako primijeniti kreativnost u svakodnevnom životu. Na stolu su se našli različiti predmeti - poput otvarača za boce, plutenog čepa, žice, olovke, plastične vrećice... a zadatak je bio osmisliti, opisati, nacrtati nov zabavan način korištenja tih predmeta.

Obilježavanjem Dana darovitih učenika svi smo mogli doživjeti nešto zanimljivo, drukčije, novo, obogatiti se novim iskustvima, proširiti svoja znanja i razviti nove ideje, a osobito smo svi ponosni na sve one darovite učenike koji svojim talentima, darovitošću i marljivošću postižu izvrsne rezultate na županijskim i državnim natjecanjima.

Ostale fotografije (23) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Vlatka Prpić, prof. pedagog
Katarina Biondić, mag. psih.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 9. 4. 2013.