U Martinščini obilježen Svjetski dan voda

Ove smo godine svjetski Dan voda odlučili obilježiti integriranom nastavom na terenu. S ruksacima na leđima i čizmama na nogama, u 8 sati krenuli smo prema lokalnom vodovodu. Sam put bio je vrlo zanimljiv i poučan – promatrali smo sve oko sebe, tražili znakove proljeća, a i smeće koje ljudi bez srama ostavljaju uza same puteve.

Na bazenu, koji vodom opskrbljuje i našu školu, pričekao nas je gosp. Josip Hanžek, koji je zadužen za njegovo održavanje. Objasnio nam je kako voda dolazi do naše škole, koji je njegov zadatak u tome, kako se za sušnih dana bori s nestašicom vode u bazenu...

Svi smo mogli proviriti u bazen i čuti šum te bistre i čiste vode. Na izvoru saznali smo kako se on zove, pa svima možemo s ponosom reći da našu školu vodom opskrbljuje izvor Lučica. U tom prekrasnom i čistom prirodnom okruženju svi smo se složili da ne želimo bacati papire iz džepa blizu tog izvora, a ni drugdje. Shvatili smo da nam priroda daje tu čistu vodu, a mi ju ne smijemo zagaditi jer ćemo to na kraju sami popiti. Zahvalili smo gosp. Hanžeku na svemu i krenuli se dalje penjati na našu prekrasnu goru Ivanščicu. Bili smo očarani širokim i prekrasnim vidikom i, nažalost, tek tada shvatili koliko smo ponosni i sretni što živimo u takvu okruženju.

Nastavu smo nastavili u vikend-kući u kojoj nas je pričekala naša teta Katica koja nam je drvima zagrijala prostor, a i pripremila ukusan doručak. Nakon SRO-a i TZK-a, imali smo hrvatski, i to teme vezane uz vode - za svaki razred po sadržaju.

Sadržaje hrvatskoga povezali smo u sadržaje likovne kulture. Vrijeme je brzo prošlo pa smo se polako spremali prema školi. Analizirajući radni dan svi smo bili jako sretni, zadovoljni, a i postali smo svjesni ljepote koja nam je na samom dlanu i da je stoga moramo još više štititi i čuvati.

Riječi o tome kako smo se osjećali na takvoj nastavi nisu bile potrebne jer putem prema doma odjekivala je pjesma iz svega glasa svakog učenika.

Ostale fotografije (31) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Ljiljana Mutak, dipl. učiteljica

objavio: DENIS VINCEK   datum: 8. 4. 2013.