Kako oplemeniti ekološku svijest

I ove smo školske godine u ekotjednu, koji zovemo tako jer u njemu obilježavamo čak tri dana vrlo važna za oplemenjivanje ekološke svijesti po pitanju očuvanja prirode i okoliša – Svjetski dan šuma (21. 3.), Svjetski dan voda (22. 3.) i Svjetski meteorološki dan (23. 3.), bili marljivi te smo nizom aktivnosti, kroz nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti, odali počast prirodi. Neki su crtali, neki su pisali, a neki su se odlascima na terensku nastavu stopili sa šumama, livadama, potocima, rječicama...

Posebnu smo pažnju posvetili obilježavanju Svjetskog dana voda (22. 3.) pa su tako učenici petih i šestih razreda i jednog četvrtog razreda mogli proširiti svoja znanja o vodi. U goste došle su nam gđa Brigita Slivonja, dipl. ing. prehrambene tehnologije, i gđa Dijana Delija Graovac, dipl. ing. kemije iz Odjela zdravstvene ekologije Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije, koje su za naše učenike pripremile niz zanimljivosti o vodi.

Svoje izlaganje počele su odlaskom na obližnji potok gdje su se učenici upoznali s postupkom uzimanja uzoraka vode, a nastavak je uslijedio u školi gdje su gđa Slivonja i gđa Delija Graovac, praćene radoznalim dječjim pogledima, krenule na ozbiljan i zahtjevan posao analize vode.

Na aparatima i uz pomoć raznih kemikalija, kao u pravom laboratoriju, prvo smo ispitali kakvoću vode iz potoka, a potom je gđa Slivonja, dajući naputke kako se ispravno uzima vodu kod kuće, uzela uzorak vode i iz slavine u našoj školi.

Mnogo smo toga o vodi doznali - od onih činjenica koje već znamo do različitih detalja koje otkrivaju kemijska i mikrobiološka analiza vode. Bilo je ovo jedno lijepo, zanimljivo i korisno druženje koje nas je podsjetilo na važnost brige o svijetu koji nas okružuje te da čuvajući prirodu zapravo čuvamo sebe.

Vlatka Prpić, prof. pedagog

objavio: DENIS VINCEK   datum: 31. 3. 2013.