Suradničkim učenjem u školskoj knjižnici OŠ Ante Kovačića Zlatar do kvalitetnih ishoda učenja

Denis Štahan, učenik 2.a razreda, više je puta izjavio kako bi on htio postati školski knjižničar te ga je razredna učiteljica Blanka Sviben uputila njegovu imenjaku, školskom knjižničaru Denisu Vinceku, da ga posjeti i vidi kako izgleda jedan radni dan u knjižnici.

Denisov brat Dario dogovorio je putem Facebooka datum i vrijeme dolaska u knjižnicu. Kako je susret dogovoren za četvrtak tijekom proljetnih praznika, kada u knjižnicu učenici navrate samo nakratko kako bi posudili ili vratili knjigu, školski knjižničar je, također putem najpopularnije društvene mreže, pozvao zainteresirane učenike da toga dana dođu u školu kako bi se "malome" Denisu dočaralo inače uobičajeno ozračje u školskoj knjižnici.

Spremno su se odazvali osmaš Dominik Varga te petaši Filip Cvetko i Patrik Raškaj. Denis Štahan saznao je od svog imenjaka kako se postaje knjižničar, a zatim je za sebe i svoje nove prijatelje uz pomoć spremačice Mirjane izradio članske iskaznice.

Zašto? Kako bi mogao putem računala posuditi knjige koje su Dominik, Filip i Patrik izabrali, nakon što mu je Patrik pokazao kako se to radi.

Pomoću posebnog selotejpa Denis je popravio i strgani list u jednoj knjizi i na kraju zaključio kako je raditi u knjižnici "pravi raj".

Napravljene su i snimke te pripremljen plakat kojim će Denis svoje razredne prijatelje izvijestiti o tome zašto on želi postati knjižničar.

Za obavljeni posao knjižničar dobiva plaću, pa se tako i "mali" Denis sa svojim novim prijateljima pogostio keksima i bombonima te sokom što je pripremio "veliki" Denis.

Ideja školskoga knjižničara pokazala se punim pogotkom i dokazala kako se suradničkim učenjem u kojemu stariji učenici pomažu mlađima mogu postići bolji rezultati; postiže se socijalna kohezija među učenicima, što dokazuju riječi Denisa Štahana: "Dominik, Patrik i Filipe, vi ste moji novi prijatelji." I na kraju, još se jedanput dokazalo kako je školska knjižnica najpogodnije mjesto u školi za realizaciju takva rada, ne samo tijekom redovite nastave nego i za ferija.

Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar

objavio: DENIS VINCEK   datum: 28. 3. 2013.