Misija sestara milosrdnica na Salomonskim Otocima

U petak, 15. ožujka, učenici viših razreda Osnovne škole Ante Kovačića imali su priliku saznati nešto više o misijskom radu i životu misionara na Salomonskim Otocima. O tome je svjedočila sestra milosrdnica i misionarka Marinka Blatarić. Informirala nas je o misijskom radu hrvatskih sestara milosrdnica koje djeluju ne samo na Salomonskim Otocima nego i u Bugarskoj, Argentini te Paragvaju.

Iz priče s. Marinke naučili smo kako žive stanovnici Salomonskih Otoka te naše sestre, koje žive na otoku Malaiti u mjestu Bumi (30 km od grada Aukija). Kuće su im na stupovima - zbog velike vlage i potresa - sagrađene su od palmina lišća; žive bez struje i pitke vode. Do njih se teško dolazi zbog razrovanih cesta, ponekad samo morskim putem ili kozjom stazom.

Približivši nam lijepe i tužne strane njihove svakodnevice - s jedne strane iznenadila nas je ljepota prirode, ali s druge strane rastužilo nas je siromaštvo i težak život stanovnika. Posebno su nas se dojmila djeca koja umiru od neishranjenosti i od bolesti kao što su upala pluća, malarija, visoka temperatura…

Nakon uvodna izlaganja uslijedilo je ugodno iznenađenje. Upoznali smo i s. Teresitu Aguilar Samudio, rođenu Paragvajku, koja nam je svjedočila svoje iskustvo susreta s hrvatskim sestrama misionarkama. Osobito je istaknula dojmljiv susret i suživot sa s. Slavom Vedrinom, tzv. paragvajskom Majkom Terezom.

Na kraju izlaganja sestara misionarki zahvalili smo im na tome što su nam omogućile ovaj susret i uručili smo im prigodnu zahvalnicu, kao i našoj sestri Raheli Dolovski što je pomogla u organizaciji.

Andreja Mikac, mag.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 3. 2013.