Čitanjem do zvijezda - županijsko natjecanje

U petak, 1. ožujka 2024. godine održano je u Osnovnoj školi Janka Leskovara u Pregradi županijsko natjecanje Čitanjem do zvijezda za učenike viših razreda osnovne škole na kojemu je postignuća predstavio novi naraštaj ljubitelja knjiga. Riječ je o nacionalnom projektu koji potiče kreativnost te čitalačku i informacijsku pismenost, a u središte stavlja – knjigu. U današnje je vrijeme veliki izazov zainteresirati mlade za čitanje pa je svaka motivacija zlata vrijedna.

Natjecanje se odvija u dvije kategorije: kvizu znanja i kreativnom uratku. Da bi učenici uopće mogli pristupiti natjecanju, morali su pročitati tri knjige: Zeleni pas Nade Mihelčić, Trči, ne čekaj me Bojane Meandžije i Moja baka je zmaj Melite Rundek. U kvizu znanja sudjelovale su tročlane ekipe iz petnaest osnovnih škola dok se svojim plakatom ogledalo devet vrlo talentiranih učenika. Svi su oni odreda naglasili da ovo natjecanje spaja dvije njihove ljubavi – onu prema knjizi s onom prema kreativnom izražavanju.

Nastavak pod opširnije.

Našu su školu predstavljale Gabrijela Šalika (7.a), Korina Škof (7.a) i Ela Vlahek (8.a) te su ekipno osvojile četvrto mjesto u kvizu znanja. Djevojke su priznale da su pitanja bila detaljna i teška, ali da su zadovoljne rezultatom. Sljedeće godine, naravno, planiraju i na državni dio natjecnja.

U kategoriji kreativnog uratka natjecala se Ela Vlahek. Ela je u svoj plakat uložila mnogo vremena, truda i najviše talenta te dobila mnoge pohvale žirija. Ipak, osvojenim trećim mjestom državno joj je natjecanje pobjeglo za dlaku.

Mentori učenicama bili su učiteljica Petra Kolar i knjižničar Zvonimir Guć za kviz znanja te učiteljica Maja Burek za kreativni uradak.

Čestitke svima! (Petra Kolar)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 11. 3. 2024.