Novinarska ekipa iz naše školske knjižnice pobijedila u objema kategorijama u izboru najboljeg školskog lista u Republici Hrvatskoj

Zlatarske Iskrice br. 61 i Zlatarske Iskrice Online, prvi digitalni osnovnoškolski list u Krapinsko-zagorskoj županiji, osvojili su uvjerljivo prvo mjesto u objema kategorijama natječaja Jutarnjeg lista "Biramo najbolji školski list". Glavni urednik obaju formata je Matija Mikulec iz 8.a razreda. Riječ je o rezultatu koji dosad nije postigla nijedna osnovna škola u Republici Hrvatskoj. Učenici su sa svojim radom pokazali vrhunsku kvalitetu, sadržajno i dizajnom, a Zlatarske Iskrice su, dokazano je, brend za koji danas cijela Hrvatska zna. Učenici su sa svojim mentorom stručnim suradnikom knjižničarom Denisom Vincekom pokazali i u otežanim uvjetima, kakvi su bili ove školske godine, kreativnost i umijeće prepoznavanja pravih novinarskih tema, žanrova i formata. Pokazali su da se i u otežanim uvjetima mogu postići daleko iznadprosječni rezultati.

O najboljim školskim listovima odlučivao je žiri od osam članova redakcije Jutarnjeg lista: zamjenik glavnog urednika Nino Đula, voditelj grafičke redakcije Darko Novak, urednik Jutarnjeg 2 Tomislav Novak, urednik rubrike kultura Dalibor Šimpraga, urednik Magazina Ivica Buljan, urednica magazina Like! Lana Mindoljević, zamjenik urednika Jutarnjeg.hr Dražen Arapović te urednica magazina Svijet Pavica Knezović Belan.

"Zlatarske Iskrice, list OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, dobro je poznat našim čitateljima. List je promijenio urednika, ovaj broj uredio je Matija Mikulec, ali kvaliteta je zadržana, kako novinarskih uradaka tako i grafičkog oblikovanja. Tema broja im je zdrava prehrana, donose priče o osmašu koji Rubikovu kocku slaže za 60 sekundi te učiteljici koja je u slobodno vrijeme – bajkerica. Uza standardne rubrike ‘Iva odgovara’, njihovu verziju Dear Deidre, horoskop, recenzije filmova i kazališnih predstava, bave se i modom, a intervju im je dao i Rene Bitorajac", pobjednički list je opisao urednik J2 Tomislav Novak.

"U digitalnoj konkurenciji osnovnih škola oduševio nas je list Zlatarske Iskrice Online. Osim raskošnim sadržajem, osvojili su nas i nekim tehničkim, odnosno dizajnerskim rješenjima, kojih se ne bi postidjeli ni neki ‘pravi’ novinarski portali", rekao je Dražen Arapović s weba Jutarnjeg lista.

Učenici su sa svojim mentorom školskim knjižničarom tijekom korona-karantene i nastave na daljinu duboko ušli u platformu New Google Sites i iskoristivši sve njezine opcije - prvi su koji su kreirali relevantan digitalni školski list na toj platformi.

Za razliku od ostalih listova koji su bili u konkurenciji, Zlatarske Iskrice proizvode se u školi do pdf datoteke - i to rade učenici s mentorom - dok sve ostale škole plaćaju grafičko oblikovanje i dizajn profesionalnim dizajnerskim studijima.

Naglasimo još jednom da je riječ o prvom digitalnom osnovnoškolskom listu u Krapinsko-zagorskoj žepaniji čija je priprema zahtijevala mnogo vremena za programiranje odnosno kreiranje hijerarhijske strukture i istaknimo kako je riječ o rezultatu kakav dosad nije postigla nijedna osnovna škola u Republici Hrvatskoj.

Posebnost je ovoga broja Zlatarskih iskrica u tome što je u sklopu programa Erasmus+ i našega Međuškolskog partnerstva The Media. What next?, koje provodimo s partnerskim školama iz Poljske, Litve, Češke i Slovačke, u Zlatarskim Iskricama objavljen podlistak posvećen dijelu naših aktivnosti u sklopu spomenutoga projekta.

Matija Mikulec, 8.a
Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar

objavio: DENIS VINCEK   datum: 16. 8. 2020.