Obilježili smo 16. listopada Međunarodni dan tolerancije

U kratkome programu prisjetili smo se svega što smo o toleranciji naučili na našim radionicama. Naši mali prvašići okrunili su se tolerancijom, dok su ostali učenici nižih razreda u promišljanju o toleranciji krenuli od samih sebe. Uvidjeli su da nitko na ovome svijetu nije savršen te su anonimno ispisivali svoju manu. Time su si omogućili lakše prihvatiti druge oko sebe, također nesavršene poput njih samih. Potaknuti pričom o djevojčici i njezinom tajanstvenom govoru, pripremili su mnoštvo poticajnih poruka koje su ispisali tajanstvenim govorom.

Učenici viših razreda, razmišljajući o toleranciji, slijedili su primjer našeg Grada heroja - Vukovara. Kako pokazati LJUBAV KAO TOLERANCIJU prema svima u onim teškim vremenima, prenio nam je urednik Radio Vukovara i ratni izvjestitelj Siniša Glavašević govoreći ovako: „Zato, ako je u vama ima, ne štedite je. Podijelite, dajte djelić svoje ljubavi prvome do sebe i bit će manje neprijatelja. Za početak dovoljno je i to.“

Njih je u ona teška vremena, kao i danas, vodila ljubav. Ljubav prema domovini, ljubav prema svom narodu, ljubav prema čovjeku i, svakako najvažnija, ljubav prema Bogu. Ni mi ne smijemo ljubav štediti. Trebamo ju dijeliti sa svima. Ako drugog volimo, onda možemo:

OPROSTITI,

PREMOSTITI RAZLIKE,

PODRŽATI DRUGE,

POMAGATI,

S DRUGIM SUOSJEĆATI,

BITI DAREŽLJIVI,

OBZIRINI,

PRIHVAĆATI SVAKOGA,  PA I ONE KOJIMA NISMO DRAGI,

BITI STRPLJIVI,

BITI PRIJATELJI.

Kako bi pokazali Vukovarcima da su oni naši prijatelji, da ih volimo, da s njima suosjećamo, da prihvaćamo i učimo o toleranciji iz njihovog primjera strpljivosti, darežljivog opraštanja i obzirnosti prema vlastitim patnjama, izradili smo  bijele golubice koje će naši osmaši ponijeti u Vukovar. Poruka naših golubica je da Zlatar VOLI Vukovar te da ga nikada nećemo zaboraviti i da ćemo poput njega svakome prilaziti s ljubavlju kako se tako nešto više nikada ne bi ponovilo.

Zato budimo tolerantni u svakomu trenutku!  (Anita Martinić)

objavio: Nina Posarić   datum: 19. 11. 2015.