Martinje u Martinščini

U desetom mjesecu počeli smo se pripremati za proslavu Sv. Martina u Martinščini. Učenici su osmislili pozivnice za goste i izradili ih uz pomoć učiteljica. Na satovima hrvatskog jezika stvarali smo literarne radove o toj temi. Odabrane radove složili smo u program koji se odvijao u crkvi prije sv. mise.

Dan proslave bila je nedjelja, 17. studenoga. Svečani program počeo je u 10,45 sati. Procesija je krenula iz naše male škole. Sudjelovali su učenici PŠ Martinščine, mažoretkinje iz Lobora, limena glazba iz Lobora, crkveni zbor i mladi iz Martinščine. Nakon sv. mise Komorni zbor KPD-a Zlatarjeve iz Zlatara održao je koncert.

Učenici su dijelili kolače i anđeleke napravljene od gipsa svima koji su došli na proslavu Sv. Martina.

Mještani Martinščine pripremili su uz potporu župnika župe sv. Ane Vladimira Drnetića iznenađenje za goste i posjetitelje. Pripremljen je gulaš za okrjepu i osvježavajuća pića za "veselicu" na igralištu škole. Žene su pripremile ukusne kolače i gibanice. Za svakoga našlo se ponešto. Gosti škole nastavili su druženje u prostorijama PŠ Martinščine.

Uza smijeh i nazdravljanje moglo se čuti kako glazba i pjesma odzvanjaju Martinščinom. Sljedeći dan svi smo zaključili kako je ovogodišnje slavlje Sv. Martina u Martinščini bilo veoma lijepo i zanimljivo. Već su pale neke nove ideje za sljedeću godinu. Nadamo se da će tada biti još više gostiju i dobrih ljudi koji će svojim idejama i toplom pomoći omogućiti proslavu Sv. Martina još boljom i ljudima zanimljivijom.

Valentina Lebić-Naumovski

objavio: DENIS VINCEK   datum: 25. 11. 2013.