Ptiček

Učenici 7.a i 7.c razreda naše škole Lorena Jurec, Robert Sviben, Mislav Kovačević i Karlo Zaplatić, pod vodstvom profesorice biologije gđe Martine Kurečić Mijatović, sudjelovali su 23. i 24. svibnja u terenskoj radionici Ptiček.

Radionica Ptiček nastala je kao projekt Junior Ranger programa za obučavanje mladih čuvara prirode Krapinsko-zagorske županije. Peto, jubilarno izdanje, Ptičeka održavalo se na dvama lokalitetima: na Bedekovčanskim jezerima i u Zelenjaku. Osim zlatarske škole, u projektu sudjelovalo je još pet škola iz naše županije: osnovne škole iz Mača, Krapine, Petrovskog i Donje Stubice te Osnovna škola pri Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju iz Krapinskih Toplica.

U srijedu, 23. svibnja, u jutarnjim satima, naša mala ali vesela skupina sjatila se na Bedekovčanska jezera. Ondje su nas voditelji projekta, inače šumari, upoznali s ugroženim vrstama ptica i vodozemaca. Usadili su nam i neka praktična znanja, poput pravilne gradnje kućica za ptice, i naučili nas kojim se šumskim plodovima možemo koristiti u prehrani.

Sljedećeg dana sastali smo se u zaštićenom krajobrazu Zelenjaka. Na obali rijeke Sutle pobliže smo proučili riječni ekosustav, a na obližnjoj gori vidjeli kako šuma živi svojim posebnim životom.

Prije nego smo se uopće snašli, došao je trenutak podjele priznanja mladim čuvarima. Voditelji su posebno pohvalili našu školu zbog zavidnog znanja i aktivnosti nas učenika i naše profesorice. Istaknuli su kako se nadaju da će svi polaznici radionice nastaviti upoznavati prirodu i širiti znanje te svijest o njezinoj zaštiti.

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

Robert Sviben, 7.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 11. 6. 2012.