Treći razredi na terenskoj nastavi u Loboru

U srijedu, 21. ožujka, bili su učenici 3.a i 3.b razreda naše škole na terenskoj nastavi u Loboru. To je malo mjesto, ali s mnogo znamenitosti. Tamo su posjetili Zagorski vodovod. Saznali su da je sagrađen 1965. godine.

Ivančica je puna izvora vode i potoka koji se spajaju te zajedno ulaze u vodovod gdje se sve filtrira u zdravu pitku vodu. Izvorište vode u Loboru prvo je u sustavu Zagorskog vodovoda.

Zatim su učenici posjetili obitelj Šuti koja uzgaja kalifornijske pastrve. One žive u ribnjacima koji se pune vodom iz potoka Bučve.

Potom su krenuli do lovačkog doma i prema Svetištu Majke Božje Gorske. Išli su poučnom stazom gdje su upoznali različito listopadno i zimzeleno drveće te proljetno cvijeće. U Svetištu dočekao ih je loborski župnik Ivan Mikec te učenicima ispričao povijest Svetišta.

Ispod crkve nalazi se najstarija dosad otkrivena krstionica, a ispod cintora su grobnice. Poslije razgledanja Svetišta učenici su se malo odmorili te krenuli na ribnjake u Vinipotoku. Dočekao ih je lovočuvar i ispričao kako su nastali ribnjaci i koje ribe tu žive te koje se sada smiju loviti.

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 12. 4. 2012.