Ovaj mjesec: 2076

Taekwondo, tenis i polka na satu TIZK-a

Učenici 4.a razreda naše škole imali su neuobičajeni sat Tjelesne i zdravstvene kulture na kojem im se pružila prilika da doznaju mnogo o tome kako bavljenje tjelesnim aktivnostima utječe na njihov fizički i psihički razvoj. Tim od petero učenika vođenih učiteljicom gđom Vesnom Ceboci bavio se proteklih mjesec dana istraživanjem, prikupljanjem podataka i njihovom sistematizacijom.

Učenica Ana Lana Burnać uvela je učenike u cijelu priču prezentiranjem svojeg istraživanja iznoseći znanstvene činjenice i zanimljivosti o tjelesnim aktivnostima i njihovu utjecaju na organizam desetogodišnjega djeteta. Nakon mnogo zanimljivih detalja prikupljenih, među ostalim, i u intervjuima koje je Ana Lara provela s liječnicima, učenik Robert Horvat ispričao je što je on istražio o taekwondou.

Osim kratkog osvrta na razvitak taekwondoa, osobitu je pozornost posvetio objašnjavanju pravila toga sporta te što se sve s našim organizmom događa dok se bavimo njime. Svoj je dio Robert završio pokazujući prijateljima iz razreda nekoliko zahvata iz taekwondoa naglašavajući kroz njih važnost dobre tjelesne i mentalne spremnosti koje su potrebne i u svakodnevnom životu.

Učenica Magdalena Krsnik istražila je i objasnila osnovna pravila tenisa. Spomenula je najvažnije trenutke u povijesti tenisa i navela najbolje tenisače nekad i danas te objasnila kako bavljenje tenisom utječe na psihički i fizički razvoj djece. Kao prava tenisačica pokazala je svojim prijateljima položaje tijela i pokrete za udarce u tenisu pod nazivima "backhand" i forehand".

Sve je završilo u veselom raspoloženju kada su učenice Lea Malec i Leona Miškec, nakon što su ispričale zanimljivosti o polki, tradicionalnom plesu popularnom u našem zavičaju, zaplesale dok se razredom orilo pljeskanje uz taktove polke s cd-playera.

Učenici "predavači" odgovarali su tijekom cijeloga sata spremno na pitanja svojih znatiželjnih prijatelja koji su sa zadovoljstvom zaključili da je ovo bio jedan super-sat tjelesnog odgoja u kojemu im se pružila prilika da istodobno zavire u svijet medicine, sporta, borilačkih vještina i glazbe, da spoznaju njihovu međusobnu povezanost i prisutnost u svakodnevnom životu i svijetu koji ih okružuje te da prepoznaju važnost tjelesne aktivnosti za ljudski organizam.

Pripremila
Vlatka Prpić, prof.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 23. 3. 2012.