Milan Sijerković posjetio zlatarsku osnovnu školu

U povodu Svjetskoga meteorološkog dana posjetio je Osnovnu školu Ante Kovačića Zlatar u utorak, 20. ožujka, najpoznatiji hrvatski meteorolog mr. sc. Milan Sijerković. Učenicima petih i šestih razreda održao je zanimljivo predavanje u kojemu im je predstavio meteorologiju kao znanost koristeći se konkretnim primjerima i opisujući događaje iz svoje 50-godišnje prakse.

Gosp. Sijerkoviću pomagao je u prezentaciji služeći se laptopom učenik Lovro Posarić. Učenicima je tih 45 minuta prošlo vjerojatno najbrže u životu, a potom su mogli postavljati pitanja.

Doznali su tako da gosp. Sijerković više voli kišu nego sunce jer je gljivar, a bez kiše nema gljiva. Bilo je i "škakljivih" pitanja. Primjerice: "Jeste li ikada krivo prognozirali prognozu?" Ugledni meteorolog odgovorio je da je toga bilo, i to češće na početku karijere.

No, prisjetio se događaja kad je jedne večeri išao s posla po velikom pljusku, a bez kišobrana. "Stao je jedan auto, a ja sam pomislio kako su me prepoznali i da će me povesti. A kad ono, rekoše iz automobila, tako ti i treba kada si rekao na prognozi da će biti sunčano. I odoše, a ja do kuće kisnuo", ispričao je uza smijeh. Jedna je učenica naglasila da su njezini roditelji rekli kako je gosp. Milan Sijerković legenda, a on je skromno odgovorio kako ga raduje što ga na cesti prepoznaju i pozdravljaju i mladi, uz neizbježno pitanje kakvo će sutra biti vrijeme. Zlatarski osnovnoškolci rekli su da im se sviđa što gosp. Sijerković svoje prognoze obogaćuje pučkim izrekama. Tema susreta Zlatarščana i uglednog meteorologa bila je, očito, pun pogodak.

Gosp. Milan Sijerković dao je potom intervju školskim novinarima za školski list Iskrice, a ravnateljica gđa Rajna Borovčak uručila mu je u znak sjećanja na posjet zlatarskoj školi zvono izrađeno u Atelieru Varga. Ugledni hrvatski meteorolog darovao je školi svoju knjigu "Hrvatski vremenoslovci".

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 21. 3. 2012.