Učimo putem projekta

U našoj školi održavaju se aktivnosti  "Učimo putem projektnog zadatka", cilj kojih je osposobljavanje učenika za samostalno učenje i razvijanje motivacije za učenjem, što su bitne vještine i kompetencije nužne za usvajanje tzv. "trajnih (životnih) znanja".

Pod motom "Reci mi - zaboravit ću, pokaži mi - zapamtit ću, uključi me - razumjet ću" učitelji u ulozi voditelja, savjetnika, su-učenika... pomažu učenicima da uvide principe i povezanost posvuda u prirodi, upoznaju ih s različitim tehnikama istraživanja i otkrivanja znanja, osposobljavaju ih za traženje i selekciju informacija...

U sklopu projektnih zadataka zahtijeva se od učenika da istražuju, rade timski, da se služe različitim izvorima znanja, uočavaju bitno, uspoređuju, razvrstavaju, logičkim razmišljanjem prezentiraju rezultate svojega rada, omogućuje se učenicima da budu aktivni u procesu učenja, a time im se daje priliku da uče s razumijevanjem.

Projekt predstavlja istodobno i osuvremenjivanje pedagoškog djelovanja, izlazak iz okvira tradicionalne nastave, stavljajući na prvo mjesto učenika i nastavu orijentiranu na učenika. Novim metodama poučavanja nastoji se odgovoriti na nove potrebe učenika koji imaju potpuno drukčije viđenje komunikacije u odnosu "nastavnik – učenik" i kojima su dostupni i drugi izvori informacija osim udžbenika.

Već treću godinu aktivnosti "Učimo putem projektnog zadatka" vodi i prati njihovu realizaciju pedagoginja naše škole gđa Vlatka Prpić.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 20. 3. 2012.