Sudjelujemo u projektu "Čitajmo zajedno - čitajmo naglas!"

Četiri osnovne škole iz Krapinsko-zagorske županije – iz Belca, Mača, Lobora i Zlatara provode u ovoj školskoj godini zajednički projekt "Čitajmo zajedno – čitajmo naglas". Iz svake škole sudjeluje u projektu jedno odjeljenje, a u našoj je školi odabran 4.b razred.

U prvoj fazi projekta održao je knjižničar Saša Sabol u svim školama radionice na kojima je gostovala prava pravcata kujica imenom Lara. Nakon početnog upoznavanja s psom, djeca su već u samome motivacijskom procesu spoznala koliko je važno da svatko od nas pomogne životinji u nevolji na način koji mu najviše odgovara: volontiranjem, udomljavanjem iz azila, gradnjom nastambi i sl. Knjižničar je potom djecu upoznao s knjigom "Paukova mreža", dirljivom pričom o međusobnom prijateljstvu čovjeka i životinja.

"Cilj je ovoga projekta da potaknemo učenike na razumijevanje pročitanoga te razvitak tehnike čitanja i da ih potaknemo na međusobnu suradnju. Iz svake od četiriju škola u projektu sudjeluje jedno odjeljenje i u svakom susretu s odjeljenjem pročitat ćemo jedno poglavlje "Paukove mreže" naglas, a pozvat ćemo i roditelje da se uključe te da i oni kod kuće djeci pročitaju dio knjige. Time želimo postići to da roditelji čitaju pred djecom i s djecom", istaknuo je Saša Sabol (OŠ Mače i OŠ Belec), koji je s Monikom Gregurić (OŠ Franje Horvata Kiša Lobor), Denisom Vincekom (OŠ Ante Kovačića Zlatar) i Lovorkom Puklin (Gradska knjižnica Zlatar) nositelj projekta "Čitajmo zajedno – čitajmo naglas".

Ovih četvero ambicioznih knjižničara pročitat će do proljeća u izabranim odjeljenjima naglas cijelu knjigu "Paukova mreža", a učenici će svoje znanje o pročitanome pokazati na zajedničkom susretu u proljeće.

Prvi susret (predavač: Saša Sabol) bio je posvećen Međunarodnom danu zaštite životinja, a u drugome (predavač: Denis Vincek), koji je održan u Mjesecu hrvatske knjige, učenici su se podsjetili na pravila ponašanja u knjižnici.

"Uza spomenute ciljeve, željeli bismo ukazati na nenadomjestivu ulogu školskih knjižničara u poticanju čitanja i razvitku tehnike čitanja te pridobiti mjerodavne za uspostavu modela kojim se osigurava svakom školskom knjižničaru da na početku školske godine dobije na raspolaganje određenu svotu novca za nabavu knjižnične građe tijekom školske godine", zaključio je S. Sabol.

Knjižničari Saša Sabol, Monika Gregurić i Denis Vincek

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 14. 11. 2011.