Održana završnica Nacionalnog projekta "Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige"

U petak, 6. svibnja, u zagrebačkome kinu Tuškanac održana je završnica 11. ciklusa Nacionalnog projekta za poticanje čitanja „Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige“, čiji je nositelj naša škola. Nakon što u protekle dvije godine, zbog epidemije koronavirusa, nisu održane završne priredbe, na ovogodišnjoj smo smotri, kao škola domaćin, ugostili 200-tinjak učenika i 40 mentora, školskih knjižničara i razrednih učiteljica, iz osnovnih škola diljem Hrvatske. Ukupno je ove školske godine u projekt bilo uključeno 30 škola s 556 učenika - od Rijeke, preko središnje Hrvatske pa sve do Podravine i Slavonije. Nastavak pod opširnije.

Na početku priredbe svi su sudionici minutom šutnje odali počast utemeljitelju ovoga  projekta za poticanje čitanja, našem pokojnom knjižničaru Denisu Vinceku, koji ga je vodio punih deset godina.

Okupljene u dvorani kina Tuškanac pozdravio je domaćin događanja, naš ravnatelj Marijan Posarić, izrazivši pritom veliku radost i zadovoljstvo činjenicom što se sudionici projekta, nakon dvogodišnje stanke, ponovno susreću uživo na završnoj priredbi. Pohvalio je golem trud što su ga učenici i njihovi mentori uložili u projektne aktivnosti tijekom ove nastavne godine.

Umijeće interpretacije, koje su izvježbali pod vodstvom svojih knjižničara i razrednih učiteljica, učenici su na pozornici pokazali glumom, plesom, pjesmom, recitacijama i plakatima. I ove je godine na festivalu prezentiran zamjetan broj multimedijskih uradaka kroz koje su učenici također izrazili svoj doživljaj pročitanih djela.

Iz naše su škole u ovogodišnjem projektnom ciklusu sudjelovali učenici 4.a razreda sa svojom učiteljicom Silvijom Adanić, uza stručnu pomoć našega knjižničara Zvonimira Guća, koji je od ove godine preuzeo organizaciju i koordinaciju projekta. Naši četvrtaši čitali su i obrađivali knjigu „Zvižduk s Bukovca“ Zvonimira Milčeca te su program festivala otvorili istoimenim igrokazom.

Na kraju smotre ravnatelj Posarić, uz asistenciju knjižničara Zvonimira Guća, uručio je svim sudionicima, učenicima i mentorima, pohvalnice i zahvalnice te pohvalio njihove izvedbe i uratke ocijenivši ih maštovitim, kreativnim, inovativnim i edukativnim.

Trosatni program festivala suvereno je vodila Karla Bingula, a za tehniku su bili zaduženi naši osmaši Dorijan Matejaš i Sven Posarić, koji su posao odradili besprijekorno. Za kraj napomenimo da je završnica projekta „Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige“ po četvrti put održana u suradnji s Hrvatskim filmskim savezom u kinu Tuškanac te uz potporu i suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja. (Marijan Posarić)

objavio: Nina Posarić   datum: 9. 5. 2022.