Terenska nastava učenika 4.a, 4.b i PŠ Donje Batine u Lobor

U ponedjeljak, 21. ožujka, na prvi dan proljeća, zaputili smo se u Lobor. Prvo odredište bila nam je crkva sv. Ane u Loboru u kojoj nas je dočekao loborski župnik Tomica Božiček. Otkrio je učenicima zašto crkva nosi baš to ime i tko je zapravo bila sveta Ana. Nakon kratkog razgovora krenuli smo u svetište Majke Božje Gorske. Tu smo čuli nekoliko zanimljivih legendi, razgledali smo freske na zidovima crkve i vidjeli starokršćansku krstionicu koja se nalazi ispod samog svetišta, za koju se pretpostavlja da je nastala između 4. i 6. stoljeća. Nastavak pod opširnije.

Nakon kratke stanke u okruženju svetišta spustili smo se pješke hodočasničkim putem pored kapele svetog Antuna natrag u centar Lobora gdje nas je čekao prijevoz za nastavak putovanja.

Budući da sutradan obilježavamo Svjetski dan voda, uputili smo se u Zagorski vodovod gdje smo s veseljem ugošćeni na njegovu loborskom izvorištu. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana voda su podzemne vode, pa su učenicima na izvorištu objasnili kako se iz podzemlja vode crpe i distribuiraju u sustav Zagorskog vodovoda. Za djecu je pripremljeno prigodno predavanje, a organizirane su i male igre u kojima su svi uživali.

Posjetili smo i Športsko ribolovno društvo "Pastrva" Lobor. U ribičkoj hiži na ribnjacima u Vinipotoku dočekao nas je ribočuvar Športsko ribolovnog saveza KZŽ-a gosp. Zdravko Benković koji je djeci prezentirao rad društva, nastanak ribnjaka, ribe koje žive u njima te biljni svijet koji okružuje bajere. Djeca su imala mnoštvo pitanja i s velikim su zanimanjem pratili kako se lovi riba te učili o životu u vodama stajaćicama i uz njih. Nakon ribočuvara razveselio ih je i naš domaćin Mario Adanić sa sokovima i pizzama, na čemu smo mu veoma zahvalni. Posjet loborskim bajerima završen je igrom na igralištu.

Posljednja stanica terenske nastave bila je na OPG-u obitelji Kuharić u Vinipotoku koja se bavi uzgojem krava.

Njihova farma najmodernija je u Hrvatskom zagorju. Obitelji rad na farmi olakšava robot za čišćenje i moderne muzilice. Učenici su s velikim veseljem mazili krave i učili o tome čime se hrane, koliko mlijeka proizvode i što je sve potrebno da bi tako velika farma funkcionirala. Puni dojmova vratili smo se svojim kućama i veselimo se novim pustolovinama. (Ana Lenartić)

objavio: Nina Posarić   datum: 22. 3. 2022.