Zabavno programiranje

U srijedu, 2. 3. 2022., učenici 3.a razreda posjetili su školsku knjižnicu te upoznali malog robota Dasha. Na samome početku srdačno nas je pozdravio naš knjižničar Zvonimir Guć i mali robot Dash. Učenici su posebno bili oduševljeni što su saznali da je Dash stigao iz dalekih krajeva i da govori samo engleski jezik. „Zašto me ne razumije?“, „Zašto ne govori hrvatskim standardnim jezikom?“, bila su neka od pitanja.
Učenicima je bio predstavljen mali robot Dash. Dashova ogromna knjižnica pokreta, ponašanja i zvukova oduševila je sve učenike. Pomoću aplikacije koja se nalazi na mobilnom uređaju učenici su birali zvukove poznatih životinja. Dash je postao mačka, konj, a na kraju i semafor te vlak.
No njihov novi prijatelj nije bio sam. Uz njega je bio pričvršćen glazbeni instrument ksilofon koji su učenici odmah prepoznali. Dash nam je odsvirao neke poznate melodije: Blistaj, blistaj zvijezdo mala, Zvončići i uvodni dio pjesme Baltazar.
Nakon toga učenici su imali priliku isprogramirati pjesmu Baltazar. Marljivo su se prihvatili posla te pažljivo promatrali i birali tonove. Uspješno su isprogramirali pjesmu Baltazar. Svi zajedno smo uživali u njihovom prvom zajedničkom koncertu.
Sve je završilo tako što je knjižničar djeci ukratko predstavio djela o računalima i robotici. Vrijeme je brzo prošlo i Dashove avanture su završile. Učenici su se pozdravili sa svojim novim prijateljem Dashom te izrazili želju za ponovnim druženjem. Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Nikolina Hršak)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 6. 3. 2022.