Na Državnom LiDranu za školske listove samo Zlatarske Iskrice dobile ocjenu 5+ i proglašene oglednim primjerom školskog lista u svakom pogledu

Danas je održan okrugli stol Državne smotre LiDraNo za školske listove, na kojemu su sudjelovali glavni urednik Zlatarskih Iskrica br. 62 Ivano Štahan iz 8.b i članica redakcije Veronika Krsnik iz 8.c. O listovima koji su pozvani na državnu smotru, a ove je godine za to događanje pretendiralo 80-ak školskih časopisa, govorili su članovi Državnog povjerenstva za školske listove Ankica Blažinović Kljajo iz OŠ Brestje Sesvete, Marko Baus, dizajner iz Zagreba, te dr. sc. Srećko Listeš iz Agencije za odgoj i obrazovanje, Podružnica Split. "Zlatarske Iskrice su ogledni primjer izvrsnog lista u svakom pogledu – od bogatog sadržaja, različitih novinarskih vrsta, opreme i dizajna. Taj školski list koji učenici stvaraju pod mentorstvom knjižničara Denisa Vinceka vuče te da pročitaš svaki tekst. Tema broja su influenceri, tekstovi su duhoviti, naslovi odlično odabrani. Izdvojit ću, primjerice, naslov "Što kad se influencer pretvori u muktaroša", pa naslov "Ljubav prema češkoj ljepotici traje 15 godina", a ne misli se pritom na neku ljepoticu nego na ravnateljev automobil, koji on vozi već 15 godina, pa naslov "Sa svojim pomagačima ravnatelj naše škole oteo Bajsića i Karla, najbolji nogometni duo iz Hermesa". Osim svega ovog što sam rekla, ono što je osobito dobro u ovome listu jest činjenica da, kad čitate intervjue, vidite da su novinari odlično pripremljeni, da novinar Iskrica nikad ne odustaje od svojega pitanja. To se odlično vidi u tekstu u kojem je glavni urednik Ivano Štahan razgovarao sa svećenikom, osobom broja lista, koji je, odlično je to naglašeno u opremi teksta – svećenik za 21. stoljeće. Riječ je o svećeniku koji fejsa, vatreni je navijač Vatrenih, ima konja, jaše, vegetarijanac je i folkloraš. Novinar je postavio provokativno pitanje velečasnom da objasni kako to on kao svećenik može i smije dirati svoje partnerice dok pleše. Na to je novinaru svećenik nabrojio sve KUD-ove u kojima je plesao i dobio kratak i jasan odgovor mladog novinara: 'Pitanje nije bilo nabrojiti KUD-ove nego objasniti kako kao svećenik dirate partnerice'. Ovo je odličan primjer razgovora koji vodi hrabri i odlično pripremljeni novinar. Vidljivo je veliko znanje i strast mentora koji u rad s učenicima na listu ulaže mnogo vremena i uspješno tu novinarsku strast prenosi na učenike", kazala je Ankica Blažinović Kljajo, članica Državnog povjerenstva za školske listove. Iako je riječ o smotri na kojoj nema rangiranja, u ocjeni su samo Zlatarske Iskrice dobile ocjenu 5+, kako je istaknula Blažinović Kljajo, "za sve – od sadržaja do grafičkog oblikovanja". Od glavnih urednika svih osnovnoškolskih i srednjoškolskih listova koji su s mentorima sudjelovali na okruglom stolu koji je na platformi Zoom organizirala Agencija za odgoj i obrazovanje, samo je Ivano Štahan, glavni urednik Zlatarskih Iskrica, sa svima podijelio svoja iskustva u radu na broju 62. Spomenimo i to da je okruglim stolom za školske listove počela ovogodišnja Smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva LiDaNo 2021., koju je otvorio Miroslav Mićanović, predsjednik Državnog povjerenstva za LiDraNo. Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Denis Vincek)

Članovi Državnog povjerenstva za školske listove dr. sc. Srećko Listeš iz Agencije za odgoj i obrazovanje, Podružnica Split (gore) te slijeva: Marko Baus, dizajner iz Zagreba i Ankica Blažinović Kljajo iz OŠ Brestje Sesvete. S njima je (prvi s desne strane Miroslav Mićanović, predsjednik Državnog povjerenstva za LiDraNo (slika gore)

Od svih učenika, glavni urednika listova osnovnih i srednjih škola u raspravi je samo sudjelovao glavni uredni Zlatarskih Iskrica Ivano Štahan iz 8.b. Okrugli stol na Državnoj smotri LiDraNo organizirala je Agencija za odgoj i obrazovanje putem platforme Zoom

objavio: DENIS VINCEK   datum: 19. 4. 2021.