Pitagorine jelke u osmim razredima

Pitagorin poučak dobio je naziv prema starogrčkom matematičaru Pitagori kojemu se pripisuje zasluga da ga je prvi dokazao. O tome što je to Pitagorin poučak, uče učenici osmih razreda. U matematici postoji Pitagorino stablo koje se temelji na konstrukcijama kvadrata nad stranicama pravokutnih trokuta. S obzirom na to da je predbožićno vrijeme, učenici nisu izrađivali standardno Pitagorino stablo – nego Pitagorine jelke. Dobili su pripremljene geometrijske likove koje su trebali posložiti u lik jelke. Sljedeći zadatak bit će izračunati potrebne vrijednosti zadanih geometrijskih likova pomoću Pitagorina poučka. Na kraju će izračunati površinu cijele jelke. Učenicima je na ovaj način pokazan kreativniji pristup učenju. Kako izgledaju maštovite Pitagorine jelke učenika, možete vidjeti pod opširnije. (Josipa Kocman)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 21. 12. 2020.