Ovaj mjesec: 1907

Iskrice bi trebale biti dostupne svima kao primjer superiornog lista

U srijedu, 30. rujna, sudjelovali smo na okruglom stolu Državne smotre LiDraNo za školske listove. Zbog pandemije, umjesto tri travanjska dana u Šibeniku, proveli smo jedan dan u školskoj knjižnici Osnovne škole Ante Kovačića, Zlatar i putem CARNetove Adobe prostorije sudjelovali u završnici LiDraNa koji je počeo još prošle školske godine u siječnju na školskoj razini, a nastavio se na okruglom stolu u Krapini – dva dana prije odlaska na online nastavu. Državno povjerenstvo u kojemu su bili Marko Baus, Neven Kepeski i Anita Šojat pozvalo je 15 osnovnoškolskih listova i predstavilo ih. Na okruglom stolu sudjelovao sam sa svojim voditeljem, knjižničarom Denisom Vincekom. "Zlatarske Iskrice su časopis koji iz godine u godinu kontinuirano emitira jednu visoku kvalitetu kad je riječ o svladavanju svih novinskih formi te visoku kvalitetu kad, općenito, analiziramo školski list kao medijski format. Iskrice su superiorni list, s odličnim naslovima. Naslovi i, zapravo, sva oprema u tom časopisu primjer su kako oprema treba izgledati. Naslov ne smije biti tek puki dio opreme – da se zadovolji forma. Naslov, kao dio opreme članka, ima funkciju zadržati čitatelja. U tome su u Iskricama uspjeli. Svi su naslovi odlični i potiču na čitanje baš svakog teksta. I nije to samo kod naslova u Zlatarskim Iskricama; svi dijelovi opreme – uključujući sve do razine potpisa pod fotografijama – proaktivni su i uspješno uvlače čitatelja, baš tako, uvlače u tekst i ne može se dogoditi da čitatelj zaobiđe tekst. Bilo bi dobro da se svi sudionici LiDraNa koji produciraju školske listove povežu i da Iskrice, ako je to ikako moguće, budu svima dostupne da svi vide kako su to sve uspješno riješili u njima, posebno kad govorimo o opremi priloga. Čestitke glavnom uredniku Matiji Mikulcu i voditelju Denisu Vinceku na još jednoj uspješno odrađenoj godini",  rekao je, među ostalim, član Državnog prosudbenog povjerenstva za školske listove Neven Kepeski, kojega poznajemo i kao glavnog urednika Modre laste. Posebnost je ovoga broja našega školskog lista u tome što je u sklopu programa Erasmus+ i našega Međuškolskog partnerstva The Media. What next?, koje provodimo s partnerskim školama iz Poljske, Litve, Češke i Slovačke, u Zlatarskim Iskricama objavljen podlistak posvećen dijelu naših aktivnosti u sklopu spomenutoga projekta. List u pdf formatu možete preuzeti ovdje. Klikni na opširnije za četiri fotografije. (Matija Mikulec)

ž

objavio: DENIS VINCEK   datum: 2. 10. 2020.