Učeniku 3.a Josipu Stužiću stiže pohvalnica Ministarstva kulture

Nakon trećega mjesta u Krapinsko-zagorskoj županiji u natjecanju u čitanju naglas, prvoga mjesta u državi u natječaju Moj ritam čitanja, Josip Stužić dobit će pohvalnicu Ministarstva kulture za predstavljanje knjige Šutiranje glavom. Podsjetimo, Ministarstvo kulture objavilo je u prosincu 2019. Javni poziv učenicima osnovnih i srednjih škola za videonajave knjiga. Poziv učenicima jedna je od mjera Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, s ciljem doprinosa razvoju kulture čitanja. Na Poziv koji je trajao do veljače 2020. godine pristigle su 183 prijave iz svih krajeva Hrvatske. Tako su iz ukupno 65 gradova u kategoriji od 1. do 4. razreda prijavljena 44 rada. Uz najbolji rad, Povjerenstvo je, među ostalima, pohvalilo i rad Josipa Stužića, uz obrazloženje "kako se ističe svojim formalno zanimljivim pristupom, uspješno izbjegavši zamke konvencionalnosti. Dok je mnogo autora pribjeglo poznatim žanrovima slideshowa, najavama nalik na one filmske, usmenim prezentacijama ili glumi odabranih scena iz romana, radovi koje izdvajamo služe se filmskim izražajnim sredstvima i doimaju se svježima i zaigranima." Od nagrađenih i pohvaljenih radova, samo je jedan iz Krapinsko-zagorske županije – Stužićev. Mentorica Josipa Stužića je njegova razrednica Ankica Krajnik, a uradak je napravljen u suradnji sa stručnim suradnikom knjižničarom Denisom Vincekom i Multimedijskom skupinom koju vodi. Ministarstvo kulture nadarit će u povodu njegova uspjeha Josipa, a školskoj knjižnici naše škole darovat će izbor knjiga za slobodno čitanje. Povjerenstvo za vrednovanje pristiglih prijava radilo je u sljedećem sastavu: filmski redatelj Igor Bezinović, filmska redateljica Čejena Černić i književnica Ivana Bodrožić. Povjerenstvo se vodilo kriterijima izvrsnosti, jasnoće i maštovitosti. Organizator ističe kako velik odaziv i kreativnost učenika svjedoče o njihovu interesu za knjigu i književnost, ali i za filmski medij kao način izražavanja. Film je snimio Kristijan Pavić iz 8.a, a montirali su ga Matija Mikulec iz 8.a i Veronika Krsnik iz 7.c uz mentorstvo stručnog suradnika knjižničara i našega bivšeg učenika Matije Varge koji je vanjski suradnik Multimedijske skupine Osnovne škole Ante Kovačića, Zlatar. Režiju potpisuje Martin Kljak iz 7.b, a mentor na filmu Književni kritičar iz 3.a bio je naš knjižničar Denis Vincek. Film možete pogledati ovdje. (Igor Štahan, 8.a)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 4. 2020.