Učenici 7.c razreda bili na dvodnevnom izletu

Sa svojom razrednicom, gospođom Brankicom Matijašec, 7.c razred planirao je u školskoj godini 2010./2011. dvodnevni izlet u Nacionalni park Krka, Šibenik i Zadar. Učenici su zahvalni ravnateljici, gospođi Rajni Borovčak, jer im je zbog uzorna vladanja i postignutog uspjeha odobrila realizaciju dvodnevnog izleta kojim su bili oduševljeni.

Cilj je bio posjetiti te upoznati ljepote i znamenitosti Nacionalnog parka Krka, Šibenika i Zadra. Učenici su putovali u aranžmanu putničke agencije Potočki promet, u pratnji gospođe Kristine Fruk i razrednice, gospođe Brankice Matijašec.

Prvoga dana dvodnevnog izleta (8. lipnja 2011.) učenici su posjetili Nacionalni park Krka, Sokolarski centar i Šibenik.

Krka je sedmi nacionalni park u Hrvatskoj, poznat po velikom broju jezera i slapova. Dobio je ime po rijeci Krki koja je dio parka. Nacionalni park nalazi se u središnjoj Dalmaciji, nizvodno od Miljevaca, nekoliko kilometara sjeveroistočno od grada Šibenika. Obuhvaća područje uz rijeku Krku koja izvire u podnožju planine Dinare kraj Knina, teče kroz kanjon dug 75 kilometara, protječe kroz Prokljansko jezero te utječe u Šibenski zaljev. Prostire se na 142 četvornih kilometra, od čega 25,6 četvornih kilometara čini vodena površina. Rijeka Krka danas ima sedam sedrenih slapova i njezine ljepote predstavljaju prirodni krški fenomen. Krka je postala nacionalnim parkom 24. siječnja 1985. godine. Hidroelektrana Jaruga ispod slapa Skradinskog buka na Krki druga je najstarija hidroelektrana na svijetu i prva u Europi. Sagrađena je 28. kolovoza 1895., samo tri dana nakon prve svjetske hidroelektrane na slapovima Niagare.

Sokolarski centar oduševio je sedmaše pticama grabljivicama. Sokolarski centar smješten je u gustoj borovoj šumi šibenske Dubrave, osam kilometara od središta Šibenika. Predstavlja jedinstveno mjesto gdje se posjetitelji mogu upoznati s tajanstvenim životom ptica grabljivica. Ptice grabljivice oduvijek su opčinjavale čovjeka, a sokolarenje kao vještina lova sa sokolom staro je koliko i najstarije kulture našega planeta. Za sokolarski centar može se s pravom reći da je specifičan jer je jedini takav centar u kojemu se mogu vidjeti različite vrste ptica grabljivica. U centru se već dugi niz godina uzgajaju različite vrste grabljivica za koje u prirodi zbog nesmiljena tijeka civilizacije ima sve manje mjesta. Posebno mjesto zauzima i stacionar za ptice koje su ranjene, bolesne ili naprosto izgladnjele i kojima je potrebna pomoć za opstanak u prirodi.

Šibenik je smješten na središnjem dijelu hrvatske obale Jadrana u slikovitom, razvedenom zaljevu u koji utječe Krka. Danas je Šibenik administrativno-političko, gospodarsko i društveno-kulturno središte Šibensko-kninske županije. U šetnji Šibenikom učenici su razgledali rivu, katedralu sv. Jakova, povijesnu jezgru grada, središnji gradski trg… Slobodno vrijeme iskoristili su za igru i kupanje na plaži u Vodicama.

Učenici su noćili u Omladinskom hostelu Zadar koji je smješten u poznatom turističkom predjelu Zadra zvanom Borik, udaljenom od središta grada pet kilometara.

Drugi dan protekao je u razgledanju Zadra i kupanju na zadarskoj plaži. Zadar je smješten u samom srcu Jadrana. Zadar čini urbano središte Sjeverne Dalmacije kao administrativno, privredno, kulturno i političko središte regije.

U Zadru postoje broje znamenitosti, upravo zbog njegove duge povijesti koja seže do antičkih vremena. Neke od znamenitosti koje su sedmaši posjetili su crkva sv. Donata, najpoznatiji spomenik i simbol grada Zadra, ujedno i najpoznatija monumentalna građevina u Hrvatskoj iz ranoga srednjeg vijeka; Forum; Kalelarga, glavna i najpoznatija zadarska ulica koja se proteže u smjeru istok-zapad od Narodnog trga do Foruma; katedrala Sv. Stošije; Narodni trg, glavni zadarski trg i okupljalište; zgrada Zadarskog sveučilišta; Morske orgulje, izvedene po projektu arhitekta Nikole Bašića; Pozdrav Suncu…

Nakon prijepodnevnoga razgledanja učenici su uživali u popodnevnom kupanju i sunčanju.

Svi učenici 7.c razreda bili su vrlo pristojni, poslušni, veseli, radoznali, zaigrani, zadovoljni naučenim, viđenim i doživljenim. S nestrpljenjem očekuju neko novo putovanje.

Besprijekorno realizirani izlet, odlični rezultati na odgojno-obrazovnom području, uzorno ponašanje učenika, njihov vedar i optimističan duh, zajedništvo i međusobno uvažavanje nagnali su ravnateljicu naše škole, gospođu Rajnu Borovčak da učenike 7.c razreda u narednoj školskoj godini nagradi slobodnim danom.

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

Pripremila razrednica Brankica Matijašec

objavio: DENIS VINCEK   datum: 1. 7. 2011.