Počele prijave za projekt ČZČN

Nacionalni projekt za poticanje čitanja Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige ide dalje. Sedmi ciklus počinje u rujnu i završit će susretom uoči Međunarodnog dana dječje knjige. Autor i voditelj projekta sve ove godine je stručni suradnik knjižničar Denis Vincek, a nositelj je Osnovna škola Ante Kovačića iz Zlatara u kojoj je projekt i počeo. Prve godine sudjelovale su, uza zlatarsku školu, osnovne škole iz Belca, Lobora i Mača. Projekt se razvija, postaje nacionalni, pa je tako prošle školske godine u njemu sudjelovalo 1023 učenika iz 44 škole iz 14 županija i Grada Zagreba, a na završnici se u kinu Tuškancu u Zagrebu okupilo 287 sudionika: 234 učenika sa svojim mentorima, knjižničarima i razrednim učiteljima. U svakoj školi, u pravilu, uključuje se jedno odjeljenje i naglas se čita djelo koje ne smije biti obvezna lektira. Stručni suradnici knjižničari i razredni učitelji trude se sa što više kreativnih aktivnosti popratiti čitanje. Na završnicu dolazi, u pravilu, dvoje učenika iz svake škole i u dvije do tri minute predstavljaju pročitano. Plesom, pjesmom, igrokazom, recitiranjem, glumom... Može plakatom ili ppt-prezentacijom. Nakana je u ovoj godini da nastavimo trend od lani i da se multimedijom ožive te zaboravljene knjige. Kratkim filmom ili radijskim prilogom. Želja je da knjižničari kao informacijski stručnjaci u školama potaknu učenike da se koriste Web2.0 alatima koji su pogodni za takve kreativne uratke. Mentori ističu kako je jedna od vrijednosti toga projekta to što nema natjecateljski karakter - svi su pobjednici jer potičući čitanje razvijamo kod djece niz kompetencija dok se u razredima provodi projekt i priprema završno izlaganje. Prijave za sudjelovanje primaju se zaključno do 15. listopada na mail denis.vincek7@gmail.com Više o projektu, kao i popis prijavljenih škola za ovu školsku godinu može se pročitati na mrežnoj stranici projekta. (Irena Petrovečki)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 11. 9. 2017.