Naša škola jedina u županiji u istraživanju o jezičnoj proizvodnji

Osnovna škola Ante Kovačića Zlatar jedina je škola u Krapinsko-zagorskoj županiji u kojoj je provedeno istraživanje o jezičnoj proizvodnji, govornoj i pisanoj, te njezinoj korelaciji sa strahom od jezika. To istraživanje proveo je mr. sc. Vladimir Legac, glotodidaktičar i viši predavač za Engleski jezik na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, Odsjek u Čakovcu, koji je našu školu posjetio u srijedu, 25. svibnja.

Cilj istraživanja, u kojemu su sudjelovali učenici 7.a i 7.b razreda naše škole, bio je ispitati strah od engleskog jezika u razrednoj situaciji i izvan nje. U prvome dijelu učenici su rješavali kratak pisani zadatak, cilj kojega je bio mjerenje pisane jezične proizvodnje te otkrivanje spremnosti za komunikaciju i intenziteta motivacije. Drugi dio istraživanja u našoj školi odvijao se kroz razgovore s parovima učenika i njime se mjerila govorna proizvodnja. Cijelo istraživanje bilo je anonimno jer su učenici svoje radove potpisivali sa šiframa.

Očekuje se da rezultati ovoga istraživanja prodube spoznaje o strahu od jezika kao jednom od najvažnijih afektivnih karakteristika učenika i korisnika stranih jezika. Usto, rezultati bi mogli pomoći i nastavnicima stranih jezika da bolje razumiju djelovanje straha od jezika tijekom jezične proizvodnje.

“Djeca u OŠ Ante Kovačića Zlatar su kooperativna, pristojna i time se zlatarski kraj može pohvaliti. Učenici su bili spremni za razgovor i pokazali su solidno znanje, što je odraz uspješna poučavanja”, rekao je mr. sc. Vladimir Legac nakon što je u našoj školi završio planirano istraživanje.

Uža su područja gospodina Legca afektivni čimbenici, dvojezičnost i uporaba rječnika. Mr. sc. Vladimir Legac objavio je više od 50 znanstvenih radova u Hrvatskoj i inozemstvu i autor je više međunarodnih projekata.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 5. 2011.