Projekt "Vrećica papučarica"

Mi, učenici 5.a razreda, prijavili smo se početkom ove godine na nagradni natječaj "Mali ekolozi – velike nagrade!". Natječaj je organizirala udruga Bioteka s trgovačkim lancem Emmezetom. Zadatak nagradnog natječaja bio je osmisliti novi projekt vezan uza zaštitu okoliša i prirode u školi u kojoj se nalazimo.

Projekt koji smo osmislili zove se "Vrećica papučarica". Cilj našeg projekta bio je zamijeniti plastične vrećice u kojima učenici nose papuče platnenim vrećicama. Projektom smo obuhvatili učenike petih razreda.

Na početku najzahtjevnijeg dijela projekta zamolili smo učenike i njihove roditelje da u školu donesu stare komade tkanine ili odjeću koja im više ne treba. Iz donesenih komada tkanine krojili smo vrećice i ukrasne detalje za njih. Zamolili smo naše mame koje znaju šivati da nam pomognu u našoj akciji. Uključile su se mame gđa Vesna Rihtarić i gđa Sonja Brčić. Učiteljica gđa Ivana Junković donijela nam je pribor za šivanje i darovala šarene ukrasne komade tkanine kojima smo ukrasili vrećice. Također je i ona sašila nekoliko vrećica. I naša razrednica aktivno se uključila u akciju te ukrasila i sašila nekoliko vrećica.

Zadnji dan nastave predstavili smo naš projekt u 5.b razredu. Održali smo im kratko predavanje o tome zašto se NE koristiti plastičnim vrećicama za nošenje papuča te zašto bi ih trebalo zamijeniti platnenim vrećicama. Na kraju smo svim učenicima petih razreda podijelili platnene vrećice za nošenje papuča koje smo izradili tijekom projekta.

Korištenjem platnenih vrećica za nošenje papuča – a ne plastičnih – napravili smo prvi korak prema ekološkom djelovanju. Nadamo se da ćemo s učenicima iz 5.b pridonijeti zaštiti i očuvanju okoliša.

Moramo reći i da smo s našim projektom uspjeli smo ući u drugi krug natječaja te za nagradu od Emmezete dobili majice s ekološkim natpisom.

Učenici 5.a razreda

objavio: DENIS VINCEK   datum: 16. 6. 2016.