Danom ružičastih majica obilježili smo Dan otvorenih vrata škole

U Osnovnoj školi Ante Kovačića u Zlataru učenici su rekli ne nasilju među vršnjacima. U taj projekt uključili su se uz učenike i svi djelatnici škole. Riječ je o Danu ružičastih majica, kada je škola otvorila vrata svim građanima da pokaže programe prevencije vršnjačkoga nasilja koje provodi. Dan ružičastih majica obilježava se zadnje srijede u veljači. a događaj je u Hrvatskoj pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja iz Đakova.

- Na Dan ružičastih majica provode se različite aktivnosti u kojima sudjeluju sve odgojno-obrazovne ustanove i svi oni koji žele podržati borbu protiv nasilja među vršnjacima. Sudionici nose bilo koji odjevni predmet ružičaste boje te kreiraju poruke koje govore o borbi protiv nasilja. inicijativa je nastala u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Jedan učenik došao  je u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke i zbog toga je bio žrtva vršnjačkog nasilja. U znak podrške tom dječaku dvojica učenika te škole također su odjenuli ružičaste majice i njihov prosvjed protiv nasilja postao je globalan – objasnila je pedagoginja gđa Vlatka Prpić, koja je uz gđe Kristinu Fruk i Nevenku Šušljek vodila Dan otvorenih vrata u OŠ Ante Kovačića Zlatar.

Školu su toga dana posjetili gradonačelnik grada Zlatara gosp. Stanko Majdak, pročelnik gosp. Mladen Krušelj, ravnateljica Srednje škole gđa Zdenka Rogina, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta gđa Gordana Valjak, ravnateljica Gradske knjižnice Zlatar gđa Lovorka Puklin, brojni roditelji, članovi Vijeća roditelja, Školskog odbora i umirovljenici naše škole, a domaćin je bila ravnateljica gđa Rajna Borovčak.

Dan je počeo monodramom Ivane Marinić  "Želim vratiti ljubav", koju su pripremili učenici 8.a razreda Tamara Ožvald i David Srečić sa svojom učiteljicom gđom Nevenkom Šušljek. U životu valja imati mnogo razumijevanja za tuđe probleme. Na kakvo nerazumijevanje je naišao gosp. Zvonko Kudelić, autor pjesme Podkurtana čuča, moglo se čuti u interpretaciji učenice 5.b razreda Lucije Grzelje, koju je uvježbala gđa Nevenka Šušljek. Da je bolje imati prijatelje nego razmišljati o nasilju, pokazali su članovi dramske skupine Iva Mikulec, Dora Martinuš, Dorotea Rožić, Klaudija Hubak, Magdalena Krsnik, Dorotea Bituh, Arijana Kreš i Lana Orsag, koji su pod vodstvom gđe Brankice Matijašec napisali i uvježbali još dramsku igru Hrabrošću protiv nasilja, a gđa Maja Pepelko održala je poučno predavanje o cyberbullyingu. Program su vodili Lana Orsag i Luka Popijač.

Nakon što je školski zbor pod ravnanjem gđe Silvije Adanić otpjevao skladbu Mek svud ljubav ja, uzvanici i svi učenici pogledali su u holu škole izložbu plakata o temi Ne vršnjačkom nasilju koje su napravili u radionicama sa svojim učiteljima u danima koji su prethodili završnoj svečanosti.

Učenici 7. i 8. razreda u pratnji učitelja uputili su se u šetnju gradom u ružičastim majicama. Moto je te hodnje bio "u ružičastom protiv nasilja", a u koloni su u parovima bili dječak i djevojčica.

Jutarnji dio Dana otvorenih vrata završio je projekcijom filma Živim život bez nasilja, koji su s učiteljima pogledali učenici od petog do osmog razreda.

U fotogaleriju dodano je 107 fozografija.

Denis Vinck, dipl. bibliotekar i dipl. novinar
Ivana Junković, mag. prim. educ.
Marko Bingula, 8.c
Leona Miškec, 8.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 2. 2016.