Martinje u Martinščini

Kasna jesen pokucala nam je na vrata, a s njom i Sveti Martin. Naša mala Martinščina  živnula je u pripremanju svega onoga po čemu se zna da je „ proštenje“ u Martinščini. Škola se također uključila i sudjelovala na svoj način. Pripremili smo svečani program pun recitacija i literarnih radova koje su učenici sami sastavili i izveli prije početka sv. mise.

U slavljeničkom raspoloženju okupili smo se ispred škole gdje su bili štandovi puni iznenađenja. Na jednom od njih učenici su dijelili male kapelice napravljene od glinamola i s magnetom. To smo izrađivali već duže vremena u školi. Na drugom su bili kolači, gibanice, štrukli i slične delicije koje su napravile mame, bake i ostale mještanke. Učenici u narodnim nošnjama veselo su ih nudili gostima, a bilo je i dobrovoljnih priloga koji će dobro doći za pokoji sladoled na završnom izletu.

Vlč. Vladimir Drnetić, glavni pokretač i organizator ovoga slavlja, pozvao je goste koji su se okupili u školi na svečanom ručku. Na martinščanskom igralištu dijelio se gulaš, vino i sokovi, a „proštenjari“ su mogli i zaplesati uz glazbu limenog sastava koji je cijelo vrijeme svirao i uveseljavao.

Zahvaljujemo ravnateljici gđi Rajni Borovčak koja je sudjelovala u organizaciji proslave i omogućila da se ono i održi, gradonačelniku gosp. Stanku Majdak koji je uvelike pomogao kako bi ova svečanost bila uspješna, vlč. Vladimiru Drnetiću kao glavnom inicijatoru i organizatoru te svim ostalim mještanima i dobrim ljudima koji su sudjelovali i doprinijeli da se svi osjećamo lijepo, zadovoljno i svečano.

Pohvaljujemo učenike i njihove roditelje, koji su nam glavni oslonac u takvim prigodama. Veselimo se i narednim Martinjima, a do tada, sv. Martine, čuvaj nas, bdi nad nama i moli za nas! (Učenici i djelatnici PŠ Martinščine)

objavio: Nina Posarić   datum: 25. 11. 2015.