Mali knjižničari na 3. Susretu književnih stvaralaca zlatarskoga kraja

Mali knjižničari bili su 21. rujna u Gradskoj knjižnici u Zlataru na Susretu zagorskih pjesnika, događanju u sklopu Dana kajkavske riječi. S našom voditeljicom gđom mr. sc. Tanjom Tomicom uživali smo u kazivanju poezije na kajkavskom narječju i upoznali smo se s radovima suvremenih pjesnika od kojih je većina iz zlatarskoga kraja.

Slušali smo tako pjesme pokojnoga gosp. Stanka Muse koji je radio u našoj školi, gosp. Tonija Kuščara koji je istraživao kajkavštinu i predstavio jedan dio rječnika kajkavštine koji su radili učenici u Bedekovčini. Upoznali smo i rad našega gradonačelnika gosp. Stanka Majdaka kao pjesnika, gđu Barbaru Lorenz, profesoricu koja radi u Njemačkoj, dvije liječnice, sestre Ječmenica, gosp. Zlatka Ivančića iz Lobora, sveučilišnu profesoricu Zvjezdanu Jembrih i mnoge druge kao na primjer gosp. Zvonka Kudelića i gđu Gordanu Kokanović.

Slušali smo haiku na kajkavskom što nam je bilo posebno zanimljivo.
Naučili smo da je pokojna gđa Anka Horvat, operna pjevačica u SAD-u, rođena u Zlataru 1884. godine. Većina ljudi ne zna tko je ona bila iako jedna ulica u Zlataru nosi njezino ime.
Knjiga o poznatoj i cijenjenoj umjetnici bit će uskoro predstavljena u Zlataru i mi ćemo sigurno doći na predstavljanje u Gradsku knjižnicu. Otišli smo kući puni dojmova jer smo naučili mnogo o ljudima iz našega grada i našeg zavičaja koji su čuvali i čuvaju naš KAJ.

Mateo Raškaj, 6.a

Patrik Raškaj, 8.b

Mr. sc. Tanja Tomica

objavio: Nina Posarić   datum: 6. 10. 2015.