Eko za etno ili od plastičnih boca do dječjih narodnih nošnji

Svi učenici Osnovne škole Ante Kovačića s građanima Zlatara sudjelovali su od 1. veljače do 1. svibnja 2011. u projektu “Eko za etno”. Cilj akcije bio je skupljanje plastičnih boca, kupnja platna za dječje slavonske nošnje od dobivena novca te šivanje narodnih nošnji. Zadaće projekta bile su: ekološki osvijestiti učenike, osvijestiti učenike o očuvanju hrvatske kulturne baštine te poticati i razvijati ljubav prema prirodi, narodnim običajima i folkloru Hrvatske. Organizatori akcije Eko za etno bili su eko-skupina, Odgoj za demokratsko građanstvo i folklorna skupina OŠ Ante Kovačića Zlatar.

Kratak tijek projekta

1. KORAK
- razgovarali smo s gđom Zvjezdanom Vargom, pitali je mogu li nabaviti platno koje tražimo, mogu li preuzeti boce u zamjenu za platno, mogu li pomoći u donaciji platna ako nam uzmanjka novca

2. KORAK
- svi razredni odjeli dobili su vreće u koje su skupljali plastične boce i predavali ih na portu
- spremačice i domar odvozili su boce u Europreis Zlatar

3. KORAK
- eko-skupina (voditeljica Katarina Skoko) osmislila je plakate i letke kojim se poziva na akciju

- plakati su stavljeni po gradu Zlataru, a letke su dijelili učenici
- nekoliko puta smo akciju oglašavali na Radio Zlataru te pozvali građane da nam se pridruže

OGLAS KOJI SMO NAPISALI ZA RADIO

OŠ Ante Kovačića kreće u eko-etno akciju.Na razini škole i grada Zlatara   skupljat ćemo plastične boce. Novac dobiven od boca utrošit ćemo u kupnju platna za dječje slavonske narodne nošnje za folklornu skupinu koja djeluje u našoj školi.
Akcija će trajati od 1. veljače 2011. do 1. svibnja 2011. godine.
Plastične boce možete donijeti u OŠ A. Kovačića Zlatar od 8 do 17 sati svakog radnog dana.
Tako ćemo očuvati našu prirodu i naš lijepi hrvatski folklor.
Ovim putem pozivamo sve ljude dobre volje, prijatelje prirode i folklora da nam se pridruže u ovoj hvalevrijednoj akciji.
Učinimo naš zavičaj zelenijim, a dječja srca veselijim.

4. KORAK
- sazvali smo roditeljski sastanak folkloraša (sredinom ožujka – dok je akcija bila u punom jeku), predstavili im našu akciju te ih zamolili za pomoć u vezi sa šivanjem nošnji
- gđa Mirjana Rožić, gđa Katarina Kreš i gđa Anamarija Soić javile su se za šivanje nošnji

5. KORAK
- napravili smo radionicu: “Izrada dječjih slavonskih oglavlja”
- sudionici: djeca i roditelji
- obitelj Habuš nam je darovala cvijeće potrebno za oglavlja, a gđa Mirjana Habuš pokazala nam kako se rade vijenci od cvijeća

6. KORAK
- predstavljanje sašivenih nošnji u Sokolani na središnjoj svečanosti koja je održana u povodu Dana grada Zlatara

REZULTATI

Projekt je uspješno završio 21.travnja 2011. godine. U akciji je skupljeno 3160 plastičnih boca, što je bilo dovoljno da pokrije troškove kupnje platna. Sašiveno je 18 dječjih radnih narodnih nošnji (za djevojčice).
Najviše boca sakupili su učenici 3.b razreda te eko-skupina.
Osim učenika i učitelja, akciji su se odazvali i građani, zlatarska Srednja škola, Gradska uprava i trgovina Preis Zlatar.
U izradi nošnji sudjelovale su gospođe Mirjana Rožić, Anamarija Soić i Katarina Kreš, koje su ih sašile, te gđa Mirjana Habuš, koja je pomogla pri izradi djevojačkog oglavlja. Obitelji Habuš i Kreš darovale su cvijeće i ostale potrebne rekvizite za folklor. Gđa Božica Huljak darovala je platno koje nam je naknadno bilo potrebno.
Projekt će biti predstavljen na smotri projekata Odgoja za demokratsko građanstvo.

Voditeljica projekta:
Anita Petanjek - Macan

objavio: DENIS VINCEK   datum: 5. 5. 2011.