Novinarska skupina sa saborskim zastupnicima o elektroničkom zlostavljanju

Zastupnici u Hrvatskom saboru gđa Marija Lugarić, gosp. Domagoj Hajduković i gđa Dunja Špoljar iz Krapinsko-zagorske županije primili su u Saboru 12. ožujka učenike iz Novinarske skupine Osnovne škole Ante Kovačića u Zlataru Juricu Pribolšana, Hrvoja Stažnika, Lovru Tovernića, Danijela Vučkovića, Andriju Horvata, Patrika Raškaja i Darija Lesičara te njihova mentora školskoga knjižničara.

Razlog nije bio puki posjet Saboru, nego razgovor o projektu, koji učenici s knjižničarem, pripremajući sljedeći broj školskog lista Zlatarske Iskrice, proučavaju, a riječ je o cyberbullyingu, odnosno međuvršnjačkom zlostavljanju na internetu.

Ovaj je posjet uslijedio nakon proučavanja literature o toj tematici, posjeta pravobraniteljici za djecu te službenici za prevenciju u Policijskoj upravi krapinsko-zagorskoj.

Kako je rekao zamjenik urednika sljedećih Iskrica Jurica Pribolšan, u planu je još provedba anketa koju će novinari izraditi s voditeljicom Novinarske skupine gđom Irenom Petrovečki i anketirati učenike sedmih i osmih razreda zlatarske osnovne škole, a želja im je još da razgovaraju s roditeljima, starijim učenicima, ali i vodećim hrvatskim stručnjacima koji se bave djecom i medijima.

"Kroz projekt smo problem detektirali, detaljno ga opisali, a cilj nam je ponuditi mjere prevencije, odnosno poučiti učenike, učitelje i roditelje što učiniti kada se među učenicima pojavi cyberbullying", kazao je Jurica Pribolšan (urednik Iskrica Marko Stažnik zbog vodenih kozica ostao je ovaj put doma, op. a.). Iako je toga dana u Hrvatskom saboru bio prvi susret predsjednice države i predsjednika Vlade RH, kako su to mediji naveli, "na neutralnom terenu", novinari Zlatarskih Iskrica imali su prilike vidjeti uza stručno vodstvo najvažnije prostorije Sabora te s galerije slušati dio saborske rasprave.

Hrvoje Stažnik i Dario Lesičar, 8.a
Patrik Raškaj, 7.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 18. 3. 2015.