Gošća iz Slovenije

Naš projekt Čitajmo zajedno – čitajmo naglas bliži se kraju. Sve aktivnosti koje smo planirali smo i proveli. Ostalo nam je još samo nekoliko. Među njima je i pozvati izvornog slovenskoga govornika kao bismo naučili nekoliko slovenskih riječi, ali rado bismo voljeli saznati nešto i o Sloveniji.

Tako nam je u 3.b razred, prošli ponedjeljak, stigla gđa Rija Preskar, profesorica slovenskog jezika. Upoznali smo ju s našim projektom čitanja u razredu i knjigom koju mi čitamo - "Kekec za vučjem tragu" slovenskoga pisca Josipa Vandota i sa željom da što više saznamo o našoj susjednoj zemlji Sloveniji.

S razumijevanjem profesorice Rije nije bilo problema jer smo zaključili da slovenski ima mnogo sličnih ili istih riječi s našim kajkavskim govorom, a ako nešto i nismo razumjeli, objasnila nam je na hrvatskom jer je ujedno i profesorica slavenskih jezika.

Bio je to pun pogodak što smo ju pozvali. Govorila nam je i o školi u kojoj je radila (OŠ Preserje), donijela nam prospekte o Sloveniji te monografiju škole, govorila o rijeci Sutli koja nas spaja i o prirodnim ljepotama gora i planina gdje se većina radnje u Kekecu i zbiva. Na kraju nam je pročitala nekoliko stranica "Kekeca na vučjem tragu". Rastali smo se u veselom tonu te joj zaželjeli sretan povratak u Sloveniju.

S gđom Rijom Preskar razgovarala je i naša ravnateljica gđa Rajna Borovčak, koja je gošći iz Slovenije pokazala našu školu i upoznala ju s radom u njoj.

Ostale fotografije (33) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Ela Vidović Popek i Klara Ferišak, 3.b
snimili Jurica Pribolšan i Hrvoje Stažnik, 8.a
fotografije uredio Lovro Naumovski, 8.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 13. 3. 2015.