Predavanje epidemiologa gosp. Ivana Lipovca o SIDI

U našoj školi jučer se održalo predavanje o AIDS-u. Predavanje je održao gosp. Ivan Lipovac, dr. med. I spec. epidemiologije. Predavača je predstavila naša ravnateljica gđa Rajna Borovčak. Povod predavanju bio je Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.

Saznali smo mnogo činjenica o toj bolesti za koju nema podataka da je dosad itko izliječen. Virus HIV-a prvi put je izoliran 1983. godine. Izvor zaraze je čovjek vironoša, sa ili bez simptoma, i on virus može prenijeti doživotno. Tri su načina prijenosa: spolnim putem (virus se nalazi u krvi, spermi, vaginalnom i cervikalnom sekretu), krvnim putem (nesterilne igle i šprice, transfuzija krvi) i vertikalnim putem (s majke na dijete).

Rizične grupe su homoseksualni muškarci, promiskuitetne osobe i prostitutke te bračni partneri HIV pozitivnih osoba. Gsop. Lipovac naglasio je da je kondom zaštita od spolno prenosivih bolesti, ali nije stopostotna. Razbio je predrasude i kazao kako se HIV ne prenosi ubodima kukaca, u bazenima, saunama, toaletima, zrakom (kašljanjem, kihanjem i šmrcanjem), poljupcem, putem posuđa, preko odjeće, rublja, posteljine i ručnika.

Za kraj je rekao kako je u Krapinsko-zagorskoj županiji zabilježeno 11 HIV pozitivnih osoba, petero ih je oboljelo od AIDS-a, a jedna je osoba umrla. No, kada je riječ o HIV pozitivnim osobama, valja znati da se taj podatak odnosi samo na one koji su se testirali. Gosp. Lipovac istaknuo je kako u Hrvatskoj postoji deset mjesta gdje se može testirati – besplatno i anonimno – je li netko zaražen HIV-om. Doktor je strpljivo odgovarao na pitanja učenika, a na edukativnom predavanju zahvalila mu je naša ravnateljica gđa Rajna Borovčak.

Hrvoje Stažnik, 8.a
fotografije snimio Jurica Pribolšan, 8.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 28. 11. 2014.