Sadnjom "cvijeta tolerancije" obilježili smo Međunarodni dan tolerancije

U povodu Međunarodnog dana tolerancije, što se diljem svijeta službeno obilježava 16. studenoga, u našoj smo školi u petak, 14. studenoga, upriličili u sklopu projekta Baltazar priredbu na kojoj su učenici pokazali što su tijekom tjedna na satovima razrednih odjela i vjeronauka naučili o toleranciji.

Na brojnim su radionicama naučili da je tolerancija poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje drukčijih od nas. Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da je riječ o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama. Učenici su na radionicama raspravljali o toleranciji među prijateljima, u društvu i cijelome svijetu. Prepoznali su da je svatko od nas, bez obzira na rasu, vjeroispovijest, spol, godine i način života, jedinstven, poseban i drukčiji. Porukama o toleranciji imali su priliku obnoviti zlatna pravila prihvatljiva ponašanja: ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi; trudi se razumjeti stavove drugih ljudi; kaži što misliš, ali slušaj i druge dok govore; uvažavaj razlike među ljudima. Tako su se učenici razredne nastave "okrunili" tolerancijom i obvezali na tolerantno ponašanje tijekom nastavne godine. Izbjegavat će mržnju, tučnjavu, ruganje, ogovaranje, omalovažavanje, vrijeđanje, podsmijeh…

Učenici predmetne nastave uočili su također da danas vlada netolerancija, posebice među mladima. Iz te netolerantnosti rađaju se mržnja, nasilje, diskriminacija, rasizam i etiketiranje pojedinaca po raznim osnovama. Zaključili su da je međusobno razumijevanje, prihvaćanje i pomaganje jedini odgovor na netolerantno ponašanje. Vođeni motom naše škole - Sretni i jedinstveni u svojoj različitosti – učenici su napravili plakate koji pokazuju da u prijateljstvu i susretu s drugima u društvu i u bilo kojem kraju Lijepe Naše svatko želi biti prihvaćen u svojoj različitosti. Vrhunac prigodne svečanosti bila je sadnja "cvijeta tolerancije", koji odsad stoji na ulazu u školu i podsjeća sve na tolerantno ponašanje. Ravnateljica naše škole gđa Rajna Borovčak pohvalila je trud učenika i njihovih učitelja što su ga uložili u obilježavanje Dana tolerancije te pozvala učenike i sve djelatnike škole na međusobno uvažavanje. Svoje oduševljenje viđenim nisu krile ni članice projektnog tima Baltazar u Krapinsko-zagorskoj županiji gđa Mirjana Jurman, pročelnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Krapine, i gđa Melita Horvat–Peh, voditeljica Odsjeka za profesionalnu orijentaciju i obrazovanje, koje su nazočile našoj priredbi. Na licima učenika zamjetno je bilo zadovoljstvo svime učinjenim.

Stoga, okrenimo novu stranicu tolerancije i uživajmo u raznolikom bogatstvu kojim nas je život obdario!

Ostale fotografije (35) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Anita Martinić, dipl. kateheta
fotografije uređivali Gordan Vuk i Patrik Raškaj, 7.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 11. 2014.