Cvrgudani proslavili peti rođendan

Na Svjetski dan plesa, 29. travnja, svečanim koncertom u zlatarskoj Sokolani obilježeno je pet godina rada Dječjeg folklornog ansambla "Cvrgudan", koji djeluje u sklopu Osnovne škole Ante Kovačića Zlatar. Osnovan je na inicijativu ravnateljice gđe Rajne Borovčak kao izvannastavna aktivnost, čime je u Zlataru djeci omogućeno da se upoznaju s tradicionalnom kulturom.

"Rad se temelji na dječjem folklornom stvaralaštvu i načelu "dajmo djeci dječje". U svojemu redovitom radu skupina njeguje i izvodi narodne običaje, plesove, igre, pjesmu i glazbu rodnog Zagorja, ali i gotovo cijele Hrvatske. Nabavljamo, obnavljamo i izrađujemo izvorne narodne nošnje, dječje tradicijske igračke i glazbala. Nošnje ne bismo imali bez vrijednih ruku roditelja, sponzora i kontinuirane podrške koju nam pruža ravnateljica škole gđa Rajna Borovčak", ističe voditeljica Cvrgudana i koreografkinja gđa Anita Petanjek-Macan, dipl. učiteljica mentorica.

Na svečanosti su se uz glazbenu potporu Tamburaškog orkestra OŠ Ante Kovačića Zlatar, koji vodi gosp. Robert Mihovilić, predstavile dvije folklorne grupe Cvrgudana (mlađi i stariji uzrast), ali i gosti: Pjevački zbor međunarodnog programa škole iz OŠ Matija Gubec Zagreb, učenici prvašići iz Primoštena kojima je ovo bio prvi javni nastup te KUD Salinovec. Prije nastupa svi su prošetali u mimohodu kroza središte Zlatara, a rođendan Cvrgudanima čestitali su predsjednica Županijske skupštine Krapinsko-zagorske županije gđa Vlasta Hubicki te zlatarski gradonačelnik gosp. Stanko Majdak.

"Skupina Cvrgudan vrlo je rano promicala elemente iz programa Odgoja za demokratsko građanstvo pod nazivom Eko za etno. Osvještavana su djeca i građani kako i zašto zaštiti svoj zavičaj od zagađivanja, poučavana su djeca održivom razvitku, a redovito je podcrtavana misao kako očuvati hrvatsku folklornu baštinu. Time su neupitno bili pokretači društvenog razvoja u najširem smislu za dobrobit grada Zlatara, ali i cijele Krapinsko-zagorske županije", istaknula je ravnateljica gđa Rajna Borovčak.

U fotogaleriju dodane su 43 fotografije.

Ana Lara Burnać, 6.b
Ana Varga, 5,b
fotografije uredio Nikola Lončar, 8.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 5. 5. 2014.