Živim život bez nasilja

U srijedu, 19. ožujka, u našoj je školi proveden projekt "Živim život bez nasilja" u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Ministarstva unutarnjih poslova i uz potporu Krapinsko-zagorske županije. U Sokolani se održala predstava "Nasilje, za nasilje nema opravdanja", koja je dio projekta.

Na interaktivnoj radionici učenici su se upoznali s problemima nasilja, zakonskim mogućnostima njegova sprječavanja i prijavljivanja. Ključne tematske okosnice ove radionice su poučavanje kako prepoznati nasilje, kako ga spriječiti te kako se zaštititi.

Umjetničko-edukativni program bio je namijenjen da bude nadogradnja prvog dijela projekta, edukativne radionice. Bio je usmjeren na izgradnju kulture nenasilja, tolerancije i nediskriminacije. Što je sve nasilje, kako ga prepoznati? Koji su mitovi o nasilju? Kako reći NE nasilju? Učenici su aktivno sudjelovali u predstavi kroz neposrednu komunikaciju s glumcima što predstavlja odličnu metodu za usvajanje znanja i promišljanja o raznim posljedicama nasilja.

Nazočni su, među ostalima, bili zamjenica župana za društvene djelatnosti gđa Jasna Petek i gradonačelnik gosp. Stanko Majdak te gđa Andreja Jurić i gosp. Zoran Lončar iz PU krapinsko-zagorske, gosp. Mislav Mihael Mandir iz Organizacije mladih Status M, gđa Ljubica Gorički, županijska koordinatorica Školskog preventivnog programa, i kao domaćin gđa Vlatka Prpić, pedagoginja u OŠ Ante Kovačiža Zlatar i koordinatorica Školskog preventivnog programa. Projekt je namijenjen učenicima sedmih razreda, a odazvalo se i 20-ak roditelja sedmaša.

Projekt "Živim život bez nasilja" promiče sprječavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji, nasilja među mladima te izgradnju kulture nenasilja i tolerancije.

Ostale fotografije (29) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Karlo Bukal, 8.a
Lovro Posarić, 8.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 24. 3. 2014.