Izlet sedmaša u Nacionalni park Krku i Šibenik

Učenici sedmih razreda naše škole bili su 17. svibnja na jednodnevnom izletu u NP Krki i Šibeniku. I ove nas je godine naš razrednik obradovao dogovorivši izlet za petak pa smo, ne razmišljajući o tome što nas sutradan očekuje u školi, spokojni krenuli na put. Vrijeme ujutro nije mnogo obećavalo jer je počelo lagano kišiti, no nadali smo se da će se to promijeniti dolaskom u Dalmaciju.

Točno u šest sati krenuli smo iz Zlatara. Nakon udobne petosatne vožnje, tijekom koje smo se dvaput zaustavili na odmorištima uz autocestu, stigli smo u Skradin. Doslovno u zadnji tren! Trčeći pohitali smo u tamošnju lučicu gdje nas je čekao brod kojim smo se odvezli do Skradinskog buka, najpoznatijeg slapa na Krki. Već su prvi prizori tijekom petnaestominutne plovidbe dali naslutiti kakve nas prirodne ljepote očekuju u ovom nacionalnom parku.

I doista bi tako! Po dolasku u nj naš vodič upoznao nas je s najvažnijim činjenicama vezanim uz naš sedmi po redu nacionalni park. Nakon toga dobili smo sat slobodnog vremena za samostalan razgled Skradinskog buka, kupnju suvenira, fotografiranje i odmor. Iza sivih oblaka počelo je provirivati i sunce. Svim čulima uživali smo u čarima predivna slapa i okolice.

Potom smo obišli obližnje etno-selo s prikazom dalmatinske kužine (kuhinje) u stijeni, kovačije i drugih starih obrta toga podneblja. Naš prijatelj Zvonimir iz 7.b razreda spremno je sjeo za tkalački stan i okušao se u tkanju. Sa šibenskom kapom na glavi, toliko se bio udubio u posao da je nastavio tkati i nakon što su svi izišli iz etno-kućice. Oduševile su nas i tamošnje mlinice, a posebice perilica rublja i centrifuga u stijeni. Ostali smo zapanjeni i činjenicom da snagu vode, ovaj put za proizvodnju električne energije,  koristi i hidrocentrala Jaruga koja se nalazi neposredno uza Skradinski buk. To je  naime druga najstarija hidrocentrala u svijetu, a prva u Europi. Razmišljajući o tome kako se dobiva električna struja, naš je prijatelj Ivica pomno razgledao ostatke stare vodne turbine.

U ranim poslijepodnevnim satima krenuli smo u Šibenik. Nakon ručka i kraćeg odmora uputili smo se u središte Krešimirova grada gdje nas je dočekala lokalna vodičica. U ugodnoj šetnji uličicama stare gradske jezgre saznali smo mnogo o povijesti i kulturi jednog od najstarijih hrvatskih gradova. Poznato je da su u Šibeniku rođeni mnogi naši znanstvenici, književnici, pjevači i sportaši. Naša šibenska priča završila je pred katedralom sv. Jakova koja spada zasigurno među najznačajnije spomenike ne samo hrvatske nego i svjetske kulturne baštine. Građena je više od stotinu godina, a posebna je po mnogočemu. U cijelosti izgrađena je od kamena, i to bez korištenja ikakva vezivnog materijala.

Razgledanje grada završilo je u pjesmi i veselju – pravom šibenskom svadbom! I naše su cure došle na svoje: među svatovima ugledale su poznata lica iz hrvatskih telenovela.

Fotografiranje s poznatim facama s malih ekrana bilo je neminovno. Ispraćeni jugom i suncem, koje je u smiraj dana rasulo rumene i žute zrake Kanalom sv. Ante, krenuli smo kući.

Unatoč očekivanju našeg razrednika da ćemo od umora svi brzo zaspati, u autobusu je vladala prava pučka veselica. Naravno, u granicama dopuštenog. Uz našeg razrednika gosp. Marijana Posarića, na izletu su bile gđa Andreja Mikac, razrednica 7.b, i naša neizbježna pratiteljica gđa Veronika Podobnik  Stipanec. Bio je ovo zanimljiv i poučan izlet koji će svima ostati u dugom sjećanju.

Ostale fotografije mogu se pogledati u fotogaleriji.

Karlo Bukal, 7.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 29. 6. 2013.