Mladići Zagorja vježbaju za završnicu nastave, a nadaju se u budućnosti i gažama na svadbama

Petorica prijatelja iz 8.c razreda Osnovne škole Ante Kovačića u Zlataru na putu su da ostvare svoj dječački san. Ideju koja se u njima rodila još u šestom razredu, pretvorili su u stvarnost u siječnju ove godine. Oformili su svoj glazbeni bend. Govorili su o tome jedne srijede na satu likovnog i već u subotu u klijeti Karlova djeda održana je prva proba.

I dok je vokalu Josipu Pribolšanu to bio prvi susret s glazbom, ostali imaju iza sebe nekoliko godina sviranja te glazbenog obrazovanja. Karlo Zaplatić, koji u bendu svira bas gitaru i drugi je vokal, već tri godine svira brač u KUD-u Lobor, bisernicu u Viteškom društvu Svetoga križa Lobor te gitaru u KPD Zlatarjeve. Dario Miškec kod prof. Marija Posarića polazi satove harmonike i završio je pet razreda Osnovne glazbene škole Krapina i svira dvije godine u KPD Zlatarjeve. Mislav Kovačević svira gitaru, a Jan Pukljak harmoniku dok Josip Pribolšan, vokal Mladića Zagorja, kako petorica osmaša kane nazvati svoj bend, uči svirati bubnjeve.

Dečki vježbaju redovito dvaput na tjedan po tri-četiri sata u klijeti Karlova djeda Ivana Krpelnika u Vinipotoku kraj Lobora i dosad ih je uživio čuo samo knjižničar iz zlatarske škole. Za prvi nastup, koji će biti 14. lipnja, zadnji dan nastave, uvježbali su 20-ak pjesama – od Ruže crvene, Kad procvatu jabuke, Kmetić praznuje, Na golicah, Cvetličanka, Mirišu li naše ruže…

Zapla, Joc, Miška, Puki i Kovač slušaju od zagorske, ljubavne glazbe do rocka i techna. I dok neki od njih nemaju treme prije prvoga nastupa njihova benda, Jan ističe "kako trema izaziva pozitivno uzbuđenje, a onda bolje igraš". Josipu će to biti prvi nastup, no ipak ne osjeća strah od nastupa pred svojim vršnjacima i učiteljima. A osim što su u školi dobri imaju i druge hobije: bave se aktivno nogometom u juniorima Lobora i Oštrca, vise na kompjutoru ili igraju stolni tenis.

Na probe u klijet dolaze biciklom ili ih voze brat, roditelji ili babica. Svoju ljubav prema glazbi oni su pretočili i u jedan školski projekt. Pomoću instrumenata – Miškec i Zaplatić su svirali – predstavili su zvučni val te ističu kako je to proglašen najboljim projektom iz fizike u povijesti OŠ Ante Kovačića Zlatar. Iako planiraju u različite srednje škole, ovi učenici 8.c razreda žele i dalje ostati zajedno te se vikendom susretati na probama u klijeti Ivana Krpelnika, a želja im je da jednoga dana krenu i s ozbiljnijim gažama.

– Dečki imaju veliki potencijal i trebaju još samo uvježbavati nove pjesme. Lijepo je što mladi njeguju zagorsku glazbu – ističe Ivan Krpelnik, vokal i trubač nekad poznatog benda "Planinari" čije se glazbe mnogi Zlatarščani i Loborci i dan-danas sa sjetom sjećaju.

Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar

Napomena: Članak je preuzet iz Zagorskog lista.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 9. 6. 2013.