Dječji folklorni ansambl Cvrgudan OŠ Zlatar u emisiji Školski sat

Tema emisije Školski sat na HRT 1 bila je 10. travnja Dječje folklorno stvaralaštvo. Gost emisije bio je priznati folklorni pedagog, selektor na smotrama i koreograf gosp. Goran Knežević. Gosp. Knežević govorio je o dječjem folkloru te o festivalu dječjega folklornog stvaralaštva koji se ove godine održao 6. put u Zagrebu, a na kojem su se predstavili i naši fokloraši i tamburaši.

Kliknite na sliku kako biste ju vidjeli u punoj rezoluciji

Na festivalu sudjelovale su samo odabrane skupine koje zadovoljavaju sve kriterije scenskog izvođenja folklora. Gosp. Knežević imao je samo riječi hvale za našu folklornu skupinu. Evo kakve je kritike napisao nakon nastupa:
 Ante Kovačića - Zlatar
"Sjedi ježo"
(dječje igre i pjesme iz Turopolja)
Koreografija i voditeljica skupine: gđa Anita Petanjek Macan
Skupina je ostvarila izvrstan nastup, ali istodobno i zanimljivu prezentaciju dječjeg folklora Turopolja odnosno koreografiju. Vrlo domišljat i efektan početak ostvaren je u igri "Sjedi ježo" gdje djeca po određenom tekstualnom nabrajanju dolaze na scenu. Zatim je uslijedilo vrlo uvježbano i nadahnuto izvođenje ostalog dijela točke. Sudjelovalo je 14 dječaka i nešto manje djevojčica, i to je u današnje vrijeme oskudice dječaka u folkloru veliki uspjeh. Tim više što su dječaci vrlo lijepo usvojili osnovne plesne zadaće. Baš je bilo lijepo gledati ovu izvedbu i djecu, a i tamburaše koji su bili približno njihovih godina, i svirali su djeci primjerenim načinom i aranžerskom obradom, i to je još jedanput potvrdilo moje stavove kako su djeca za djecu ipak je najbolje rješenje.

Želite li pogledati naše plesače i svirače i poslušati što je o njima rekao vrsni poznavatelj dječjeg folora, možete potražiti emisiju na stranicama HRT-a: Emisija na zahtjev - Školski sat - 10. travnja 2013. ili kliknuti ovdje.

Anita Petanjek-Macan, dipl. učiteljica

objavio: DENIS VINCEK   datum: 15. 4. 2013.