OŠ Ante Kovačića Zlatar bila domaćin međužupanijskom susretu knjižnica osnovnih škola Republike Hrvatske

Nakon projekta "Čitajmo zajedno – čitajmo naglas", koji su prošle školske godine provodile osnovne škole iz Zlatara, Belca, Mača i Lobora, školski knjižničari gosp. Denis Vincek i gosp. Saša Sabol ove su školske godine osmislili projekt "Čitajmo zajedno – čitajmo zaboravljene knjige", cilj kojega je bio da se učenike potakne na čitanje knjižne građe koja više nije na obveznim lektirnim popisima, a u knjižnicama osnovnih škola takva građa zauzima i do jedne trećine fonda.

Kliknite na fotografiju kako biste ju vidjeli u punoj rezoluciji

Projekt je podignut na nacionalnu razinu i uključile su se OŠ Ante Kovačića Zlatar, OŠ Belec, OŠ Mače, OŠ "Pavao Belas" Brdovec, OŠ Gustava Krkleca iz Novog Zagreba, OŠ Jurja Barakovića iz Ražanca, OŠ braće Radić iz zagrebačkoga naselja Botinca, OŠ Budaševo – Topolovac – Gušće iz Sisačko-moslavačke županije, OŠ "Antun Mihanović" iz Nove Kapele iz Brodsko-posavske županije te zagrebačke OŠ kralja Tomislava i OŠ Davorina Trstenjaka.

Knjižničari su s razrednim učiteljicama tijekom proteklih mjeseci čitali tako "Kekeca nad samotnim ponorom", Lovrakove knjige "Neprijatelj broj 1" i "Micek, Mucek i Dedek", "Družinu Sinjeg galeba"… U četvrtak, 4. travnja,  zlatarska je škola bila domaćin završnici susreta na kojoj su u Sokolani po dvoje učenika iz svake škole predstavili knjige koje su čitali, a u holu škole postavljena je izložba na kojoj su na plakatima predstavljene knjige. Izložba je otvorena do kraja tjedna, svaki dan od 10 do 12 sati.

Uz brojne roditelje i učenike, svečanosti koja je održana u povodu "Godine čitanja naglas i zajedno" – kako je 2013. proglasio konzorcij EU read – te u povodu Međunarodnog dana dječje knjige, prisustvovali su, među ostalima, krapinsko-zagorska županica gđa Sonja Borovčak, dopredsjednik Županijske skupštine gosp. Stanko Majdak te gradonačelnik dr. sc. gosp. Miroslav Kopjar. Svaki od učenika dobio je vrijednu knjigu, dar škola u projektu, a ravnateljica zlatarske škole gđa Rajna  Borovčak uručila je svima priznanja. Usto, učenici iz svih škola dobili su i ukrasni predmet od gline, koji su izradili učenici 4.a razreda koji je u zlatarskoj školi sudjelovao u projektu sa svojom učiteljicom i gosp. Darkom Vargom iz zlatarskoga ateliera Varga.

Na okruglom stolu školski knjižničari dogovorili su se da se projekt nastavi i dogodine te zaključili kako se osmišljavanjem privlačnih projekata može učenike potaknuti na čitanje "zaboravljenih knjiga". Usto, rečeno je kako bi učitelje na njihovim županijskim aktivima valjalo upoznati sa svim mogućnostima koje knjižnica u odgojno-obrazovnom radu nudi – jer ona je medijsko, kulturno, čitalačko, informacijsko, motivacijsko i stvaralačko središte svake škole. Učenici i njihovi pratitelji posjetili su i zlatarsku župnu crkvu i Gradsku knjižnicu.

Ostale fotografije (95) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar

objavio: DENIS VINCEK   datum: 11. 4. 2013.