Učenici 6.b na satu glazbenoga u župnoj crkvi upoznali orgulje

Učenici 6.b razreda danas su bili na izvanučioničkoj nastavi. Njihova profesorica glazbene kulture gđa Josipa Hopek upriličila im je sat glazbene kulture u zlatarskoj župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije gdje su učenici upoznali orgulje, kao jedan od instrumenata s tipkama, što je bila današnja nastavna jedinica.

Gđa Josipa Hopek, učiteljica savjetnica, istaknula je kako se od baroka orgulje smatralo kraljem među instrumentima te je željela da učenici, koristeći se načelom zornosti, tijekom ove nastavne epizode svojim osjetilnim organima neposredno zahvate stvarnost koja se proučava. Orgulje je, naglašava profesorica Hopek, primijenila kao zorni izvor znanja, a učenici su mogli ne samo vidjeti taj instrument uživo i izbliza nego i sami probati nešto odsvirati, odnosno čuti kako to zvuči kad pritisnu neku tipku.

Na satu im je ukratko govorila o mehanizmu kako nastaje zvuk, a s. Rahela Dolovski, koja je također nazočila satu, ispriča je učenicima kako je to bilo nekad dok orgulje nisu bile na struju. Gđa Hopek pokazala je djeci kako orgulje imaju dva reda klavijatura, da su gore registri gdje se može mijenjati zvuk te ostale detalje na tom instrumentu. Ovakav pristup izvedbi sata koji je profesorica odabrala pokazao se punim pogotkom i znanje koje su učenici stekli na satu u župnoj crkvi ostat će trajnije u njihovu pamćenju. Interakcija učenika, s. Rahele i profesorice Hopek bila je velika, a učenici i gđa Hopek zahvaljuju časnoj što je omogućila ovaj susret te sama aktivno sudjelovala u nastavi. Da je sat uistinu potpuno uspio, govori i uspješna generalizacija jer su učenici sami na kraju uočili da je harmonika sa svojim registrima blizak instrument orguljama. Na kraju su otpjevali nekoliko crkvenih pjesama.

Ostale fotografije (21) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar

objavio: DENIS VINCEK   datum: 9. 4. 2013.