Naši učenici i učitelji posjetili Portugal

Nakon dvije godine stanke zbog pandemije koronavirusa, naša škola nastavlja s mobilnostima učenika i učitelja u sklopu Erasmus+ projekta „SuperART for inclusion“. Prošloga  tjedna, od 21. do 26. ožujka, učenici sedmih i osmih razreda naše škole Laura Naumovski, Vjera Posarić, Marta Kotolenko i Martina Pavlin, zajedno s učiteljima Andrijom Kiseljakom, Stjepanom Škrlecom i Lorenom Belinom, boravili su u Portugalu. Domaćin im je bila škola Agrupamento de Escolas D. Afonso III u gradiću Vinhaisu na sjeveru zemlje. Svakodnevnim aktivnostima učenici i učitelji iz šest zemalja uključenih u projekt participirali su u provođenju različitih metoda inkluzije, razmjenjivali su svoja iskustva i primjere dobre prakse, što bi u konačnici trebalo pridonijeti poboljšanju kvalitete odgojno-obrazovnog rada u njihovim školama. Nastavak pod opširnije.

Od niza zanimljivih aktivnosti za učenike valja posebno istaknuti dramske radionice, potom glazbene radionice u kojima su se učenici upoznali s portugalskim gajdama i žičanim instrumentom zvanim cavaquinho te naposljetku glazbeno - plesne radionice u kojima su se učenici i učitelji upoznali s Orrfovim razvojnim pristupom u glazbenome obrazovanju. U svim aktivnostima promicala se različitost, ravnopravnost i jednake mogućnosti za svakoga. Osim tih, organizirane su i radionice izrade tradicionalnih maski od komada drveta, u kojima su učenici morali pokazati spretnost u radu s dlijetom i batom, te  radionice u kojima su učenici morali osvijestiti sebe i pouzdati se u svoja osjetila okusa, mirisa, sluha i dodira. Kroz igru, pjesmu i ples nestale su i sve jezične barijere.

Za gostujuće učitelje i učenike organizirani su i izleti na kojima se uživalo u ljepotama i znamenitostima ovog portugalskog gradića te okolnih mjesta. Svi sudionici projekta imali su prijam u tamošnjoj gradskoj vijećnici gdje ih je ugostio gradonačelnik Vinhaisa. Tijekom tjedna posjetili su i gradove Bragançau, Miranda do Douro i Moncorvo. Jedan dan u tjednu obišli su Park prirode Vinhais gdje su uživali u prirodnim ljepotama te se bavili ekstremnim aktivnostima na otvorenom – penjanjem po visokoj užadi. Za kraj boravka u Portugalu upriličena je svečana večera na kojoj je ravnatelj portugalske škole, Rui Correia, sudionicima projekta uručio priznanja za sudjelovanje u mobilnosti.

Podsjetimo, naša škola sudjeluje u ovom projektu sa školama iz Finske, Španjolske, Velike Britanije, Slovačke i Portugala. Projekt je namijenjen inkluzivnom obrazovanju i sve aktivnosti imaju i edukativnu i motivacijsku svrhu. Glavni je cilj poduprijeti uključivanje učenika s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama i učenika iz društveno ugroženih skupina u sustav redovitog obrazovanja primjenom inovativnih strategija te metoda i oblika poučavanja i učenja kroz različite vidove umjetnosti. Od Agencije za mobilnost i programe EU-a naša je škola za projektne aktivnosti dobila namjenski 29.707 eura bespovratnog novca. (Andrija Kiseljak)

objavio: Nina Posarić   datum: 31. 3. 2022.