Obilježili smo 30. obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske

Na satima razrednog odjela i Povijesti tijekom protekloga tjedna učenici naše škole obilježili su 15. siječnja – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Toga je dana 1992. godine Hrvatsku, kao suverenu i neovisnu državu, priznalo svih 12 članica tadašnje Europske zajednice, kao i Austrija Bugarska, Kanada, Mađarska, Malta, Norveška, Poljska i Švicarska. Priznanje je uslijedilo punih šest mjeseci nakon što je Hrvatski sabor 25. lipnja 1991. donio povijesnu odluku o uspostavi samostalne i suverene Republike Hrvatske. Do 15. siječnja 1992. Hrvatsku su, nakon susjedne nam Slovenije, već bile priznale Litva, Ukrajina, Latvija, Island, Estonija, San Marino i Vatikan, a nakon toga datuma i većina država svijeta. (M. Posarić)

objavio: Nina Posarić   datum: 17. 1. 2022.