Vremenski stroj - tajna vitezova

Učenice polaznice Čitateljskog kluba čitale su u petak, 17. prosinca, vrlo zanimljivu knjigu - Vremenski stroj: tajna vitezova. Pod vodstvom učiteljice Veronike Podobnik i knjižničara Zvonimira Guća susrele su se prvi put s knjigom-igrom, koja se ne čita od korica do korica, već čitatelj sam bira tijek odvijanja priče. S obzirom na to da je knjiga pisana posve u drugom licu i na kraju svakog poglavlja čitatelj može odabrati između više opcija u kojem vremenu, prostoru i situaciji želi nastaviti priču, ovakav tip literature potiče pronicljivost i kritičko predviđanje samog čitatelja, jer je u konačnici on sam lik u priči. Tome doprinosi i poseban zadatak, odnosno informacija do koje čitatelj treba doći čitajući knjigu. Tako su učenice čitale priču u kojoj je njihov lik bio mladić koji nastoji otkriti zašto se najpoznatiji engleski viteški red, "Red od podvezice", tako zove. Dok su čitale, put ih je vodio od mladićeva rada na seljakovu imanju i rada u kovačnici preko bijega pred progoniteljima u crkvu ili vijećnicu pa sve do izazova u kojem je morao dokazati svoju nevinost na čudnom crkvenom sudu Srednjega vijeka. Tajna vitezova samo je prva od deset knjiga u seriji "Vremenski stroj". Nadamo se pročitati što više ovakvih knjiga te potaknuti naše učenike i učenice na otkrivanje istinskog uživanja u čitanju. Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Zvonimir Guć)

objavio: Nina Posarić   datum: 22. 12. 2021.